Zanieczyszczenie mikroorganizmami w systemach sprężonego powietrza

Czyste, suche sprężone powietrze jest kluczem do utrzymania efektywnego i wydajnego procesu. Z drugiej strony zanieczyszczenie sprężonego powietrza spowodowane rozwojem mikroorganizmów może szybko zniweczyć ten proces. Jak można się domyślić, mikroorganizmy takie jak bakterie i grzyby w systemie sprężonego powietrza mogą być bardzo niebezpieczne, zagrażając integralności aplikacji i zanieczyszczając produkt końcowy. Ma to szczególne znaczenie w branży medycznej, farmaceutycznej, spożywczej i napojów, gdzie obecność mikroorganizmów może mieć katastrofalne skutki. Dowiedzmy się więcej o tym, dlaczego w sprężonym powietrzu mogą żyć mikroorganizmy i jak zmniejszyć/zapobiec ich rozwojowi w przyszłości.

Dlaczego mikroorganizmy mogą rozwijać się w instalacjach sprężarek?

Prosta odpowiedź? Podczas sprężania powietrze staje się bardzo ciepłe i wilgotne, a w takim środowisku mikroorganizmy dobrze się rozwijają! W odpowiednich warunkach mikroorganizmy (w tym pleśń, drożdże i bakterie) będą rosły i rozmnażały się w systemie sprężarek, co ma negatywny wpływ na jakość powietrza i produkty końcowe. Jeśli chcesz zahamować ich rozwój, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest stworzenie środowiska, które utrudnia im przetrwanie.

Czy wiesz, że...? Wirusy mają płaszcz białkowy i rdzeń z materiału genetycznego. W przeciwieństwie do bakterii, wirusy nie mogą przetrwać bez gospodarza. Oznacza to, że wirusy takie jak SARS-CoV-2 nie przetrwają ani nie rozwiną się w systemie sprężonego powietrza.

Jak mogę zapobiec rozwojowi mikroorganizmów w moim systemie sprężarek?

Nie wystarczy tylko zrozumieć, że mikroorganizmy mogą rosnąć w sprężonym powietrzu; trzeba mieć plan, aby nie tylko leczyć istniejące zanieczyszczenie mikroorganizmami, ale także zmniejszyć/zapobiec dalszemu rozwojowi. Oto pięć działań, które można podjąć w celu zahamowania ich wzrostu:

  1. Unikaj wilgoci. Osuszacze powietrza i chłodnice końcowe to dwa elementy wyposażenia, które pomagają utrzymać sprężone powietrze w stanie suchym. Osuszacze (dostępne jako urządzenia zintegrowane lub wolnostojące) usuwają wodę ze sprężonego powietrza. W zależności od wymagań dotyczących czystości powietrza w danym zastosowaniu można zastosować osuszacz chłodniczy lub osuszacz adsorpcyjny. Osuszacze adsorpcyjne są w stanie osuszyć powietrze do poziomu super suchego, co może skuteczniej zapobiegać rozwojowi mikroorganizmów. Chłodnice końcowe działają w podobny sposób i są umieszczane bezpośrednio za sprężarką, usuwając kondensację, która w przeciwnym razie przemieszczałaby się w całym systemie.

  2. Filtracja jest kluczowa. Należy pamiętać o zastosowaniu licznych filtrów w całej instalacji sprężarki! Ważne jest, aby filtry sprężarek były dobrze utrzymane i regularnie wymieniane, ponieważ mogą one stanowić idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Pro tip: nie polegaj na wizualnej kontroli filtrów, aby określić, kiedy należy je wymienić, ponieważ mikroorganizmy są niewidoczne dla naszych oczu! Zamiast tego wymieniaj je w ustalonych wcześniej odstępach czasu.

  3. Sprawdźswoje sprężone powietrze. Chcesz mieć pewność, że sprężone powietrze jest czyste? Regularnie badaj je na obecność mikroorganizmów, w tym bakterii, pleśni i grzybów. Dostępnych jest wiele różnych testów, dlatego zalecamy skontaktowanie się z zaufanym ekspertem od sprężonego powietrza w celu omówienia, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla danego obiektu.

    Usuwaniewycieków sprężonego powietrza. We wszystkich instalacjach sprężonego powietrza występują nieszczelności. Są one nie tylko kosztowne pod względem energetycznym, ale także stanowią idealne miejsca do wprowadzania zanieczyszczeń, które zaczynają krążyć w całym systemie sprężarek. Usunięcie nieszczelności nie tylko zmniejsza ilość miejsc, do których mogą dostać się zanieczyszczenia, ale także zwiększa efektywność energetyczną systemu.

  4. Środowisko sprężarki. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, należy spróbować umieścić sprężarkę w miejscu, które jest chłodne i suche. Pomoże to zahamować wzrost tych nieprzyjemnych mikroorganizmów!

Chcesz porozmawiać o tym z naszym zespołem ekspertów od sprężonego powietrza? Odwiedź nas na stronie www.atlascopco.com/air-usa!