Wybór technologii dmuchaw: Dmuchawy odśrodkowe

Kontynuujemy naszą serię dotyczącą wyboru technologii dmuchaw do zastosowań w oczyszczaniu ścieków przemysłowych, przedstawiając przegląd technologii dmuchaw odśrodkowych. W zeszłym tygodniu omówiliśmy dmuchawy wyporowe. Poprzednie artykuły z tej serii można przeczytać wybierając "ścieki" w rubryce "branże" lub klikając to łącze.

Technologie dmuchaw odśrodkowych

Ponieważ maszyny odśrodkowe działają z ciśnieniem i natężeniem przepływu jako zmiennymi zależnymi, dmuchawy odśrodkowe działają najlepiej jako maszyny obciążenia podstawowego lub w zastosowaniach ze stałym ciśnieniem. Obecnie w powszechnym użyciu są trzy różne konstrukcje nowoczesnych dmuchaw odśrodkowych:

Wielostopniowa dmuchawa odśrodkowa- Wielostopniowa dmuchawa odśrodkowa (MSCB) jest zwykle sprzężona bezpośrednio z wałem napędowym silnika indukcyjnego, co skutkuje wolniejszą prędkością roboczą. Zasady projektowania są dość proste: dla większego przepływu należy zwiększyć średnicę wirnika; dla większego ciśnienia należy zwiększyć liczbę wirników (stopni). Jak w przypadku wszystkich maszyn odśrodkowych, konfiguracja wirnika ma duży wpływ na wydajność MSCB. MSCB może mieć od dwóch do 11 stopni i dowolną liczbę geometrii wirnika, aby stworzyć pożądaną krzywą przepływu i ciśnienia.

Turbodmuchawa z przekładnią zintegrowaną - Tur bodmuchawa z przekładnią zintegrowaną (IGTB) jest napędzana przez silnik indukcyjny za pośrednictwem przekładni zwiększającej prędkość. Chociaż silnik obraca się z prędkością zaledwie 1800 lub 3600 obr/min, wirnik dmuchawy obraca się z prędkością 30 000 obr/min, aby wytworzyć pożądany przepływ i ciśnienie. IGTB wykorzystuje łopatki kierujące wlotem i zmienne łopatki dyfuzora do kontroli przepływu powietrza i ciśnienia.

Wysokoobrotowa turbodmuchawa

  • Wysokoobrotowe dmuchawy turbinowe (HSTB) z łożyskami powietrznymi zostały wprowadzone na amerykański rynek oczyszczania ścieków około 2007 roku. Niestety, technologia ta została źle zastosowana w wielu aplikacjach, co doprowadziło do bólu głowy zarówno producentów, jak i konsumentów. Warto wiedzieć, że istnieją instalacje HSTB z łożyskami powietrznymi, które charakteryzują się dużą niezawodnością, dzięki dobrze zastosowanej technologii i czystemu środowisku pracy.
  • HSTB z łożyskiem magnetycznym są stosowane w branży oczyszczania ścieków dłużej niż konstrukcja z łożyskiem powietrznym. Przez lata turbo z łożyskiem magnetycznym okazało się niezwykle niezawodne dzięki sterownikowi łożyska magnetycznego, który często zapobiega katastrofalnym awariom. Zarówno urządzenia z profilem powietrznym, jak i z łożyskiem magnetycznym wykorzystują wysokoobrotowe silniki z magnesem trwałym, sterowane przez napędy o zmiennej częstotliwości, które umożliwiają wirnikom obracanie się z prędkością do 60 000 obr/min w celu uzyskania pożądanego przepływu powietrza i ciśnienia.

Którą technologię odśrodkową powinieneś wybrać?

Z trzech technologii odśrodkowych, wielostopniowa dmuchawa odśrodkowa (MSCB) oferuje największą wszechstronność w oczyszczaniu ścieków ze względu na możliwość transportowania gazu fermentacyjnego, jak również powietrza. Dzięki licznym konfiguracjom MSCB oferuje również najszerszy zakres przepływu. Turbodmuchawa z wbudowaną przekładnią oferuje największe natężenie przepływu i dlatego nie nadaje się do stosowania w małych instalacjach. Wreszcie, wysokoobrotowa dmuchawa turbo oferuje największy potencjał w zastosowaniach w ściekach przemysłowych ze względu na niewielkie rozmiary, wysoką wydajność i zintegrowany system sterowania.

Dmuchawy Atlas Copco o wysokiej wydajności

W przyszłym tygodniu zakończymy naszą serię dotyczącą wyboru technologii dmuchaw, omawiając krótko projekt systemu dmuchaw. W międzyczasie można zapoznać się z technologiami dmuchaw firmy Atlas Copco, odwiedzając mikrostronę Atlas Copco poświęconą dmuchawom o dużej wydajności.