Wybór technologii dmuchaw: Cztery etapy oczyszczania ścieków

Poniżej znajduje się fragment artykułu Optymalizacja zużycia energii przez dmuchawy, opublikowanego w styczniowym wydaniu Plant Services. Autorem artykułu jest Paul Petersen, regionalny kierownik sprzedaży - dmuchawy i sprężarki niskociśnieniowe.

Wybór dmuchawy jest ważną decyzją przy projektowaniu nowej oczyszczalni ścieków lub modernizacji istniejących obiektów. Zastosowanie dmuchaw do napowietrzania lub mieszania odpowiada za 40-75% całkowitego zużycia energii w oczyszczalni ścieków. Z tego powodu określenie właściwej technologii i rozmiaru każdej dmuchawy ma ogromne znaczenie. Właściwy dobór dmuchaw do danego zastosowania, a także zakup od renomowanego dostawcy, może zaoszczędzić tysiące dolarów na kosztach energii, napraw i konserwacji.

Niniejszy artykuł zawiera przegląd technologii dmuchaw dostępnych do oczyszczania ścieków oraz omawia zalety i ograniczenia każdej z nich w różnych zastosowaniach związanych z oczyszczaniem ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem metod wtórnego oczyszczania ścieków, które wykorzystują dmuchawy w swoich procesach.

Cztery etapy oczyszczania ścieków

Istnieją cztery etapy oczyszczania ścieków:

  • Oczyszczanie wstępne obejmuje zwykle pewien rodzaj filtracji lub przesiewania.
  • Oczyszczanie wstępne może być realizowane przez flotację na rozpuszczonym powietrzu (DAF) lub sedymentację.
  • Oczyszczanie wtórne jest najczęściej realizowane za pomocą procesu osadu czynnego, a w niniejszym artykule omówiono kilka innych metod oczyszczania wtórnego oprócz procesu osadu czynnego.
  • Oczyszczanie trzeciorzędowe nie zawsze jest wymagane, ale może być realizowane za pomocą dodatkowej filtracji, zaawansowanego utleniania, dezynfekcji UV lub kombinacji tych metod, w zależności od wymaganej jakości ścieków.

Pełny artykuł, zawierający szczegółowe informacje o zastosowaniach wtórnego oczyszczania ścieków, technologiach dmuchaw i ważnych czynnikach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dmuchaw, można przeczytać na stronie internetowej Plant Services oraz przeczytać Optymalizacja zużycia energii przez dmuchawy w styczniowym wydaniu cyfrowym. Można również śledzić na bieżąco na łamach The Fifth Utility, gdzie w najbliższych tygodniach będziemy szczegółowo omawiać każdy z tych tematów. Subskrybuj serwis The Fifth Utility, aby w każdy piątek rano otrzymywać pocztą elektroniczną biuletyn z linkami do artykułów z bieżącego tygodnia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technologiach dmuchaw firmy Atlas Copco, wypełnij formularz zapytania o ofertę, a nasz przedstawiciel wkrótce się z Tobą skontaktuje.