Wpływowy innowator: Otto von Guericke

Lata 50. XVI wieku były ekscytującym okresem w historii świata. Ukończono budowę Tadż Mahal w Agrze, założono Nowy Jork, wprowadzono kawę we Francji, a Otto von Guericke wynalazł pompę próżniową.

Urodzony w 1602 roku w Magdeburgu w Prusach (obecnie Niemcy), von Guericke opuścił dom w wieku 15 lat, aby uczęszczać na Uniwersytet w Lipsku, gdzie studiował matematykę, mechanikę i fizykę. Uczęszczał również na Uniwersytet w Leyden i Uniwersytet w Jenie, gdzie studiował prawo.

Nie trzeba dodawać, że był bystrym facetem. Przez całe swoje życie von Guericke wniósł wkład w filozofię, astronomię, fizykę i inżynierię. Przez ponad 30 lat pełnił nawet funkcję burmistrza swojego rodzinnego miasta. Jednak ze wszystkich osiągnięć von Guericke'a najlepiej pamiętana jest jego praca nad pompami próżniowymi.

Od czasów starożytnych Greków ludzie wierzyli, że przestrzeń pozbawiona materii jest sprzeczna z naturą świata i dlatego nie może istnieć. Nawet Arystoteles argumentował przeciwko jej istnieniu. Rozpoczynając swoje badania, von Guericke badał rolę powietrza w oddychaniu i spalaniu oraz próbował obalić pogląd, że próżnia nie może istnieć w naturze.

Aby udowodnić istnienie próżni i ciśnienia atmosferycznego, von Guericke przeprowadził jeden ze swoich najbardziej znanych eksperymentów: półkule magdeburskie. Von Guericke umieścił dwie 20-calowe miedziane półkule razem i użył swojej pompy do usunięcia powietrza z ich wnętrza, tworząc szczelną próżnię. Siła próżni była tak duża, że dwa zespoły 15 koni nie były w stanie rozdzielić półkul. (Obejrzyj ten film, aby zobaczyć eksperyment w akcji. Konie nie zostały uwzględnione).

Eksperyment ten zapoczątkował liczne przełomy w technologii próżniowej i badaniach atmosfery. Po przeczytaniu o pracach von Guericke, Robert Boyle i Robert Hooke zaprojektowali ulepszoną pompę powietrza i wykorzystali ją do przeprowadzenia eksperymentów. Ich badania doprowadziły do powstania prawa Boyle'a, a wieki później do powstania prawa gazu doskonałego.

Podstawy ciśnienia atmosferycznego i próżni, które odkrył von Guericke, są nadal istotne w dzisiejszej technologii próżniowej. Wiele procesów przemysłowych, od produkcji puszek po przetwórstwo tworzyw sztucznych, wymaga stosowania pomp próżniowych. Atlas Copco oferuje szeroką gamę pomp śrubowych, tłokowych i łopatkowych, a także suchych pomp próżniowych i pomp z pierścieniem cieczowym do zastosowań przemysłowych. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Odwiedź naszą stronę internetową lub skontaktuj się z nami już dziś.