Szybkie utlenianie vs. powolne utlenianie: Jaka jest różnica?

Utlenianie to reakcja każdej substancji z tlenem, ale być może najlepiej rozpoznawalna jest przez rdzawą, spaloną pomarańczową korozję (wynik utleniania metalu!), którą można zobaczyć na pojazdach i metalowych dachach. Utlenianie ma dwie formy: szybkie utlenianie i powolne utlenianie. Ale jaka jest różnica między nimi?

Szybkieutlenianie. Jest to utlenianie, które zachodzi szybko, co oznacza, że reakcja jest natychmiastowa. Obecność tlenu stanowi ekstremalne zagrożenie; dodanie tlenu do środowiska już nasyconego ciepłem i paliwem może skutkować pożarami i eksplozjami. Doskonałym przykładem są opony lotnicze, które muszą być wypełnione nie więcej niż 5% tlenu ze względu na ilość ciepła generowanego podczas startu i lądowania. Jeśli w oponie znajduje się zbyt dużo tlenu, wytworzone ciepło może spowodować jej spalenie lub eksplozję.

Powolne utlenianie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wolniejsza wersja utleniania, w której produkty są powoli niszczone w czasie. Przykłady obejmują produkty, które ulegają zepsuciu i odbarwieniu, korozję metalu, zardzewiałe drzwi samochodu i spleśniałą żywność. Należy pamiętać, że chociaż spalanie bardzo rzadko występuje podczas powolnego utleniania, istnieje taka możliwość, jeśli występuje wystarczająco duże wydzielanie ciepła do zapłonu.

Biorąc pod uwagę powyższe, jest oczywiste, że bez względu na formę, utlenianie jest czymś, czemu należy zapobiegać - lub przynajmniej bardzo dobrze nim zarządzać. W tym miejscu do akcji wkracza azot. Azot jest gazem obojętnym, co oznacza, że nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi pierwiastkami. Dzięki temu jest niezwykle przydatny w kontrolowaniu utleniania, ponieważ usuwa tlen z produktu lub procesu. W rezultacie azot jest bardzo popularnym wyborem w zapobieganiu utlenianiu - a co za tym idzie, zachowaniu integralności produktu i procesów!

Czy Twoja aplikacja zmaga się z kontrolowaniem utleniania - lub potrzebujesz ulepszonego rozwiązania do istniejącego generowania azotu na miejscu? Odwiedź stronę www.atlascopco.com/nitrogen-usa - nasz zespół ds. gazów technicznych chętnie odpowie na wszelkie pytania i uwagi!