Seria Historia elektronarzędzi | Historia dmuchaw

Jak siedemdziesiąt lat innowacji zmieniło dmuchawy

Pierwsza dmuchawa do liści w ogóle nie miała być dmuchawą do liści. Nie ma zgody co do tego, gdzie powstał prekursor nowoczesnej dmuchawy do liści i kto go wynalazł. Zgoda panuje jednak co do jednego: pierwsza dmuchawa do liści była zasilanym gazem plecakowym odkurzaczem do roślin, zaprojektowanym do rozpylania pestycydów w szkółkach roślin. Użytkownicy zdali sobie sprawę, że potężny opryskiwacz może przenosić liście i gruz, i dostosowali urządzenia do dmuchaw do liści po prostu nie dodając pestycydów do zbiorników.
Odwiedź tę stronę: firma produkująca elektronarzędzia

ronimyWczesne

innowacje (lata 1950-60)

Kto wynalazł pierwszy plecakowy odkurzacz zbożowy zasilany gazem? Sprowadza się to do dwóch możliwości: japońska firma Kyoritsu Noki Company lub Holender-Amerykanin Aldo Vandermolen.

Założona w 1947 roku firma Kyoritsu Noki wypuściła swój pierwszy produkt - plecakowy opryskiwacz/odkurzacz jeszcze w tym samym roku. W 1955 roku firma wprowadziła na rynek pierwsze urządzenie z serii plecakowych dmuchaw do zamgławiania i ścierania kurzu. Jednak dopiero w 1968 roku Kyoritsu Noki złożyło wniosek o patent na opryskiwacz plecakowy. W 1972 roku firma Kyoritsu Noki rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych jako Kioritz Corporation of America, a w 1978 roku zmieniła nazwę na Echo Inc.

Niektóre źródła, przede wszystkim strona internetowa Vandermolen Corporation, przypisują wynalazek plecakowej dmuchawy do liści Aldo Vandermolenowi. Nekrolog Aldo z 2017 roku, hostowany na stronie firmy, stwierdza, że Aldo "dokonał jednego z największych wkładów w branżę architektury krajobrazu, tworząc plecakową dmuchawę do liści, a następnie pierwszą ręczną dmuchawę do liści zasilaną gazem", ale nie podaje dat. Niestety, nie ma żadnych wniosków patentowych od Aldo lub Vandermolen Corporation dla dmuchawy plecakowej, mister, lub opryskiwacza, które mogłyby zweryfikować i datować to twierdzenie.

Podczas gdy odkurzacze/spryskiwacze plecakowe były prekursorami dzisiejszych ręcznych dmuchaw do liści, konstruktorzy rzeczywistych dmuchaw do liści skupili się na dmuchawach pchanych lub "chodzących za" dmuchawach na kółkach. W odróżnieniu od wczesnych modeli plecakowych, dmuchawy do liści typu "walk behind" były zazwyczaj wyposażone również w komponent podciśnienia. Pierwsze kołowe dmuchawy do liści zostały zaprojektowane przez H. L. Diehl w 1959 roku, a podobne modele są nadal używane, szczególnie na dużych posesjach.

Gwałtowny wzrost popularności (lata 70-80)

Zdając sobie sprawę, że ich plecakowe odkurzacze/spryskiwacze były modyfikowane do użytku jako dmuchawy do liści, Kyoritsu Noki wprowadziła na rynek swoją pierwszą plecakową dmuchawę elektryczną w 1970 roku i, według Popular Science, pierwszą ręczną dmuchawę elektryczną w 1977 roku.

Rozwój i sprzedaż dedykowanych dmuchaw do liści oznaczał, że więcej osób - a w szczególności więcej właścicieli prywatnych domów - było w stanie zakupić i używać tych maszyn. W miarę wzrostu sprzedaży dmuchaw Kyoritsu Noki's/Echo, inne firmy zwróciły na nie uwagę. Między innymi Weed Eater, Stihl i McCulloch/Husqvarna zaczęły wprowadzać dmuchawy do swoich linii produktów w latach 80-tych.

Konsumenci byli zainteresowani tą technologią nie tylko dlatego, że ułatwiała pracę w ogrodzie, ale również dlatego, że w tamtym czasie wydawała się być właściwym wyborem z punktu widzenia ochrony środowiska. Na przykład podczas ekstremalnej suszy w połowie lat 70. w Kalifornii właściciele domów, aby oszczędzić wodę, zdecydowali się używać dmuchaw do czyszczenia tarasów zamiast spłukiwania ich wężem.

Dmuchawy do liści zyskały ogromną popularność w latach 80-tych. Do roku 1989 w Stanach Zjednoczonych sprzedawano rocznie prawie milion dmuchaw do liści.

Czystsze i cichsze dmuchawy gazowe (lata 90.)

Pomimo swojej popularności, w ciągu kilku lat od wejścia na rynek, dmuchawy do liści miały swoich przeciwników. W 1975 roku władze Carmel w Kalifornii zakazały używania tych maszyn. Była to reakcja na niezaprzeczalny wpływ wczesnych dmuchaw do liści na środowisko - zarówno pod względem hałasu, jak i emisji spalin.

Pierwsze gazowe dmuchawy do liści były wyposażone w silniki dwusuwowe. Jak wyjaśnia magazyn Fortune, silniki tego typu są "niezwykle niezawodne, zwrotne, lekkie, a jednocześnie mocne i niedrogie", ale są również "najbrudniejszymi silnikami na ziemi". Dodatkowo, podczas gdy dmuchawy emitowały ten sam głośny dudniący hałas, co większość innych ręcznych urządzeń elektrycznych, łopatki wirnika w ich obudowie silnika wytwarzały również charakterystyczny, wysoki dźwięk.

Emisje były pierwszym problemem, którym zajęli się producenci, aby spełnić wymagania przepisów, które najpierw zostały ustanowione w Kalifornii, a następnie wprowadzone na poziomie krajowym. Przepisy kalifornijskie miały zostać wprowadzone w życie w dwóch etapach: pierwszy do 1995 roku, a drugi do 1999 roku. Producenci z łatwością osiągnęli cel wyznaczony na rok 1995, ale cel wyznaczony na rok 1999 wymagał poważnych innowacji. Innowacje te zaowocowały powstaniem czystszych silników dwusuwowych, a także pojawieniem się silników czterosuwowych w elektronarzędziach. Równoległy postęp technologiczny, taki jak dmuchawy elektryczne i akumulatorowe, w sposób naturalny rozwiązał również problem emisji.

Firma Echo Inc. stanęła twarzą w twarz z problemem hałasu. Według Larry'ego Willa, który w tamtym czasie był wiceprezesem ds. inżynierii w Echo, w połowie lat 90-tych firma przeprojektowała swoje silniki w taki sposób, że emisja hałasu została zredukowana o 75%. Ponieważ hałas był siłą napędową zakazu używania dmuchaw do liści w wielu społecznościach, inni producenci wkrótce poszli w ich ślady.

Dmuchawy do liści nowej generacji (lata 2000-10)

Przejście na przewodowe elektryczne dmuchawy do liści znacznie zmniejszyło hałas i problemy z emisją spalin tych maszyn. Chociaż elektryczne dmuchawy przewodowe nie były tak potężne jak maszyny zasilane gazem i musiały być w zasięgu gniazdka elektrycznego, nadal były dobrym wyborem dla wielu właścicieli domów. Ponadto ich emisja hałasu była zgodna z większością przepisów miejskich.

Ponieważ producenci coraz częściej stosowali akumulatory litowo-jonowe do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń, wprowadzenie akumulatorowych dmuchaw do liści było logicznym krokiem. Dmuchawy akumulatorowe odmieniły oblicze rynku. W zgrabny sposób rozwiązują one problemy związane z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza. Ponadto, są tańsze w eksploatacji niż modele gazowe lub elektryczne i oferują większą poręczność niż dmuchawy elektryczne z przewodem.

ronıxJak

wskazuje Popular Mechanics, obecna generacja akumulatorowych dmuchaw do liści jest wystarczająco wydajna, aby poradzić sobie z większością lekkich i średnio ciężkich zadań. Jedną z najbardziej praktycznych dmuchaw akumulatorowych jest Ronix 8922 Cordless Brushless Leaf Blower. To narzędzie akumulatorowe pracuje na mocnym akumulatorze 20V o długim czasie pracy.

Co będzie dalej? (w roku 2020 i później)

Prędkość i stopy sześcienne na minutę najlepszych akumulatorowych dmuchaw do liści są zbliżone do najwyższych poziomów tylnych dmuchaw do liści zasilanych gazem. Podczas gdy czas pracy od 30 do 90 minut jest wystarczający dla większości właścicieli domów, nie jest on wystarczająco długi do zastosowań komercyjnych. Wraz z dalszym rozwojem technologii akumulatorowej, już niedługo urządzenia akumulatorowe będą miały czas pracy 6 godzin lub dłuższy i będą wygodnym zamiennikiem dla urządzeń gazowych w zastosowaniach komercyjnych.

Powiązany artykuł: Wszystko o historii elektronarzędzi

Odniesienie:https://batteryleafblowers.com/history-leaf-blower/