Podstawy działania kluczy dynamometrycznych cz.2

Cyfrowe klucze dynamometryczne są bardzo dokładnymi narzędziami. Ich delikatna konstrukcja wymaga jednak szczególnej ostrożności podczas obsługi. Do działania wymagają również baterii.

Cyfrowe klucze dynamometryczne są najdroższe z wymienionych w tym artykule, jednak można je uznać za 4 klucze dynamometryczne w jednym, ze względu na możliwość ustawienia wartości momentu obrotowego w czterech skalach: kg/cm, in/lbs, ft/lbs i Nm.

Elektroniczne klucze dynamometryczne umożliwiają pobranie informacji do komputera za pomocą połączenia przewodowego lub Bluetooth, aby móc je wykorzystać w przyszłości.

Elektroniczne klucze dynamometryczne doskonale sprawdzają się w transporcie i motoryzacji, ponieważ można je podłączyć do takich urządzeń jak tablety, laptopy i drukarki. W wielu środowiskach napraw samochodów ciężarowych obowiązkowe jest drukowanie dowodów regulacji momentu obrotowego kół w ramach certyfikowanej usługi naprawy.

Wstępnie ustawione klucze dynamometryczne a klucze nastawne

Jeśli pracujesz nad aplikacją, która wymaga dokręcania do dokładnej wartości, która pozostaje stała, wtedy klucz dynamometryczny z nastawionym momentem obrotowym jest dobrym wyborem.

Klucze dynamometryczne z nastawionym momentem obrotowym są używane, aby zapobiec regulacji ustawień momentu obrotowego przez operatora. Wstępnie ustawione klucze dynamometryczne są fabrycznie skalibrowane do określonej wartości. Po osiągnięciu tej wartości nie jest możliwe zastosowanie dodatkowego momentu obrotowego. Jeśli projekt wymaga zmiany wartości momentu obrotowego, producent może ponownie ustawić klucze dynamometryczne na nową wartość.

Wstępnie ustawione klucze dynamometryczne są również idealne w środowiskach linii montażowych lub zastosowań, w których klucz będzie używany tylko w jednym powtarzającym się zastosowaniu.

Regulowane klucze dynamometryczne oferują operatorowi elastyczność w ustawianiu pożądanej wartości momentu obrotowego dla każdego konkretnego zastosowania. Te klucze dynamometryczne posiadają skalę, zwykle wyrażoną w wartościach metrycznych i imperialnych.

Najczęściej spotykane skale to stopa/funt, cal/funt i niuton/metr.

Niezależnie od skali regulowane klucze dynamometryczne pozwalają na wybór pożądanej wartości momentu obrotowego w dolnym i górnym zakresie, w określonych przyrostach.

Na przykład, klucz dynamometryczny o zakresie 30-250 ft/lb, z przyrostem 1 lb, będzie obsługiwał wartości momentu obrotowego pomiędzy 30 ft/lbs i 250 ft/lbs, w przyrostach co 1 lb.

Lista kontrolna wyboru klucza dynamometrycznego

Po zapoznaniu się z podstawami rodzajów i typów kluczy dynamometrycznych, następnym krokiem jest wybór idealnego klucza dynamometrycznego, który najlepiej nadaje się do danego zastosowania.

Najważniejszą kwestią w procesie wyboru jest zrozumienie zakresu momentu obrotowego, w którym najczęściej będziesz pracować. Klucze dynamometryczne działają najlepiej w zakresie 40-80% ich skali roboczej. Dlatego nie należy wybierać kluczy, które będą używane głównie w dolnej lub górnej części skali. Możesz mieć pokusę, aby to zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze, ale niedokładna wartość momentu obrotowego może poważnie przeważyć wszelkie oszczędności.

Podczas określania swoich potrzeb, poniższa lista zawiera pytania, które należy rozważyć:
- jaka jest najniższa i najwyższa wartość momentu obrotowego, na którą będziesz ustawiał śruby?
- czy potrzebujesz dokręcić śruby z wieloma lub pojedynczymi wartościami momentu obrotowego?
- jaki rozmiar napędu mają nasadki, których będziesz najczęściej używał (¼", ⅜", ½", ¾" lub 1")?
- Jaki poziom precyzji jest wymagany; wyrażony jako dokładność +/-?
- czy klucz dynamometryczny musi działać w kierunku zgodnym i przeciwnym do ruchu wskazówek zegara?