Olej i woda nie mieszają się - utrzymanie kondensatu w stanie wolnym od węglowodorów

Często omawiamy różnice między bezolejowymi i olejowymi sprężarkami powietrza oraz ich zastosowania w różnych branżach. Podczas gdy sprężarki bezolejowe są niezbędne w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i produkcji półprzewodników, sprężarki z wtryskiem oleju doskonale nadają się do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak te występujące w przemyśle naftowym i gazowym, kolejowym i morskim. Jednak jedną z kwestii, która często nie jest brana pod uwagę, jest to, co dzieje się ze środkiem smarnym po jego użyciu w sprężarce z wtryskiem oleju.

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję separatora oleju i wody?

Jeśli masz sprężarkę z wtryskiem oleju, potrzebujesz separatora oleju i wody. Gdy powietrze jest sprężane przez maszynę z wtryskiem oleju, zawiera różne zanieczyszczenia, które należy odfiltrować, w tym opary wody, aerozole olejowe i cząstki stałe. Gdy sprężone powietrze ochładza się, aerozole i opary skraplają się w ciekłą mieszaninę oleju i wody zwaną kondensatem. Filtry sprężonego powietrza wykorzystują specjalne metody usuwania aerozoli, oparów i cząstek stałych, ale kondensat jest wychwytywany i odprowadzany z układu.

Nieoczyszczony kondensat stanowi zagrożenie dla środowiska. Ze względu na surowe limity jakości określone przez EPA, każda woda ponownie wprowadzona do systemu miejskiego musi spełniać określone przepisy. Aby spełnić te przepisy, olej musi zostać usunięty z kondensatu przed jego utylizacją. Separatory oleju i wody są specjalnie zaprojektowane do tego zadania, ale ważne jest, aby wiedzieć, czy są one standardowym wyposażeniem systemu sprężarki, czy też trzeba je zakupić osobno.

Wiele dużych sprężarek z wtryskiem oleju jest wyposażonych w separator oleju i wody. Mniejsze sprężarki z wtryskiem oleju, takie jak te używane przez hobbystów, mogą nie zawierać separatora oleju i wody. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają one lokalnym i federalnym normom dotyczącym wody. Aby zapewnić, że kondensat spełnia dopuszczalne poziomy ppm (części na milion) oleju, użytkownicy sprężarek bez zintegrowanych separatorów oleju i wody muszą zakupić je oddzielnie.

Jak działa separator oleju i wody?

Separatory oleju i wody działają na zasadzie adsorpcji. Adsorpcja działa na poziomie molekularnym, przyciągając i zatrzymując określone pierwiastki lub związki. W separatorach woda-olej filtry adsorpcyjne są oleofilowe, co oznacza, że mają powinowactwo do olejów. Oleje adsorbują się na medium filtracyjnym, podczas gdy reszta kondensatu przepływa przez filtr.

Większość separatorów wodno-olejowych działa w wielu etapach, aby zapewnić wyeliminowanie wszystkich śladów smarów. Czasami jest to tak proste, jak użycie dwóch rodzajów mediów filtracyjnych do usuwania olejów. Innym razem proces obejmuje przesyłanie kondensatu przez wieże, z których każda ma inną metodę usuwania oleju.

Nowy separator oleju i wody OSS firmy Atlas Copco

Nowy separator oleju i wody OSS firmy Atlas Copco jest wystarczająco mały, aby można go było zamontować na ścianie obok sprężarek z wtryskiem oleju, ale nadal zachowuje doskonałe możliwości filtracji. Jest łatwy w instalacji i wymianie, a wszystkie materiały nadają się w 100% do recyklingu, aby jeszcze bardziej chronić środowisko.

Czy kondensat jest odpowiednio oczyszczany przed utylizacją? Skontaktuj się z ekspertem w dziedzinie sprężarek, aby znaleźć separator oleju i wody, który pomoże utrzymać kondensat - i nasz świat - w czystości.