Klucze dynamometryczne w pomocy drogowej

Praca w pomocy drogowej może stanowić wyzwanie, jeśli chodzi o zapewnienie takiej samej jakości wyników, jak w warsztacie. Oto kilka wskazówek, jak wykonywać swoją pracę szybko i sprawnie, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i wydajność.

Potrzebujesz naprawić samochód dostawczy, pickup, ciężarówkę lub ciągnik, który zepsuł się podczas transportu towarów lub pracy w terenie? Musisz przywrócić pojazd do ruchu tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie może to mieć realny wpływ na działalność Twojego klienta, a także może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych pojazdów na drodze.

Ale jak przywrócić pojazd do ruchu, gdy utknął na drodze? Ostatecznie wszystko sprowadza się do wyboru narzędzi. Posiadając odpowiednie wyposażenie, będziesz w stanie w krótkim czasie przywrócić pojazd do ruchu. Jeśli chodzi o dokręcanie, kluczowe znaczenie ma zastosowanie właściwego momentu obrotowego, jak podkreślono w naszym poradniku Torque sense, podczas wymiany kół na blogu, bez uszczerbku dla jakości i bezpieczeństwa.

Jaki sprzęt należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu zadań pomocy drogowej?


Środowisko: Praca może odbywać się w niewygodnych miejscach, w różnych warunkach pogodowych. Narzędzia powinny jednak spełniać najwyższe standardy niezależnie od sytuacji.
Nasza rada: Ważne jest, aby wybrać narzędzia, na których można polegać w najtrudniejszych okolicznościach. Narzędzia z wbudowaną diodą LED będą naprawdę pomocne podczas pracy przy niedostatecznym oświetleniu.
Przestrzeń: Pracownicy pomocy drogowej często przyjeżdżają na miejsce awarii z niewielkim pojęciem, z jakimi problemami mogą się zetknąć. Musisz być przygotowany na każdą ewentualność, mając przy sobie odpowiednie narzędzia.
Nasza rada: Wybieraj kompaktowe konstrukcje, zmieścisz wszystko w swojej ciężarówce i skorzystasz z lepszych możliwości manewrowania w trudno dostępnych miejscach, np. pod maską.
Ergonomia: Lekkie narzędzia mają zasadnicze znaczenie dla komfortu pracy operatora. Poprawiają one zwrotność i są łatwiejsze w użyciu, zwiększając poziom produktywności na drodze.
Nasza rada: Preferuj narzędzia wyprodukowane z lekkich materiałów, takich jak kompozyt lub aluminium.
Moc: Jeżeli używasz narzędzi pneumatycznych, pamiętaj, że kompresory w ciężarówkach serwisowych są mniejsze niż te w warsztatach.
Nasza rada: Wybieraj klucze udarowe 1", które zużywają mniej powietrza. Pomaga to również obniżyć koszty eksploatacji, przy jednoczesnym osiągnięciu wymaganej wydajności.
Jakie są niezbędne zestawy narzędzi?
profesjonalna pomoc drogowa dla samochodów ciężarowych

W przypadku prac związanych z odkręcaniem śrub, należy zdecydować, jaki typ klucza udarowego najbardziej nam odpowiada: pneumatyczny czy akumulatorowy klucz udarowy. Jeśli preferowane są narzędzia pneumatyczne, niezbędny będzie kompresor w samochodzie ciężarowym. 

W przypadku dokręcania, niezależnie od tego, czy praca ma być wykonywana w warsztacie, czy na poboczu drogi, należy zapewnić te same wysokie standardy. Dlatego zalecamy taki sam dobór narzędzi: połączenie kluczy udarowych i dynamometrycznych. Gdy dokładność i powtarzalność dokręcania śrub i wkrętów ma kluczowe znaczenie, najlepszym wyborem będą wkrętarki dynamometryczne. 

Niezbędny jest również sprzęt do podnoszenia: pneumatyczne podnośniki hydrauliczne i podnośniki wózkowe są pomocne w szybkim i bezpiecznym podnoszeniu pojazdów. Nie mniej ważne jest używanie podstawek podnośnikowych i posiadanie sprzętu zabezpieczającego operatora podczas pracy, a także znaków drogowych, które wyróżniają obszar roboczy na drodze.