Medycyna i sprężone powietrze: Zdrowe połączenie

Często mówimy o tym, że sprężone powietrze ma różne zastosowania w naszym życiu codziennym, ale nie codziennie łączymy je z naszym zdrowiem. Począwszy od kubka jogurtu na śniadanie, aż po starannie zaprojektowane opakowania blistrowe, w których znajdują się nasze codzienne witaminy, sprężone powietrze odgrywa rolę pomocniczą w wielu branżach zdrowotnych.

Przykładem może być rozrusznik serca. Te małe, wszczepialne urządzenia medyczne wykorzystują impulsy elektryczne do pobudzenia serca i pomagają kontrolować nieprawidłowe lub nieregularne rytmy serca. Według niektórych raportów, na świecie ponad trzy miliony ludzi ma rozruszniki serca, a setki tysięcy kolejnych są wszczepiane każdego roku. Aby spełnić surowe wymagania zdrowotne lekarzy i pacjentów, producenci rozruszników serca muszą w procesie produkcji używać jak najczystszego powietrza.

W szpitalach sprężone powietrze jest wykorzystywane w różnych zastosowaniach medycznych, takich jak mechaniczna wentylacja pacjentów podtrzymujących życie, znieczulenie, podawanie leków za pomocą nebulizatora oraz testowanie i suszenie urządzeń medycznych. W zastosowaniach chirurgicznych sprężone powietrze napędza pneumatyczne narzędzia chirurgiczne do zadań chirurgicznych, takich jak wiercenie, piłowanie i rozcinanie.

Ponieważ w warunkach medycznych sprężone powietrze ma bezpośredni kontakt z ludźmi i urządzeniami, musi być w 100% wolne od oleju i wszelkich innych cząstek, nawet drobnych. A ponieważ te zastosowania mają bezpośredni wpływ na pacjentów, sprężarki muszą być również wyjątkowo niezawodne.

Atlas Copco oferuje bezolejowe sprężarki powietrza i medyczne urządzenia pneumatyczne, które spełniają normy czystości powietrza ISO, a także inne wymagające normy i przepisy wymagane przez sektor medyczny. To tylko jeden z powodów, dla których firma Atlas Copco została wybrana do dostarczenia powietrza medycznego i próżni podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi w Rosji.