Lista kontrolna dotycząca oszczędności energii w systemie sprężonego powietrza

Jeśli powiedzieliśmy to raz, to powiedzieliśmy to tysiąc razy: sprężone powietrze stanowi do 40 procent całkowitego rachunku za energię w zakładzie produkcyjnym. Jeśli do tej pory nie szukaliście aktywnie sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej systemu sprężonego powietrza, dziś jest dobry moment, aby zacząć.

Najdroższym składnikiem całkowitego kosztu sprężonego powietrza - wliczając w to koszty kapitałowe oraz koszty serwisu i konserwacji - jest zużycie energii. W rzeczywistości w okresie eksploatacji sprężarki koszty energii są kilkakrotnie wyższe niż cena jej zakupu. Dlatego maksymalizacja efektywności energetycznej pozwala oszczędzać pieniądze, a jednocześnie ma pozytywny wpływ na środowisko.

10 najlepszych sposobów zwiększenia efektywności energetycznej sprężonego powietrza

Aby pomóc w rozpoczęciu drogi do oszczędności energii, podsumowaliśmy 10 najlepszych sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej systemu sprężonego powietrza już dziś.

  1. Wyłączanie. Należy ustawić urządzenia tak, aby wyłączały się, gdy nie są używane. W zależności od schematu pracy, wyłączanie sprężarek wieczorami i w weekendy może obniżyć rachunki za energię nawet o 20 procent.
  2. Napraw istniejące przecieki. Zacznij od najstarszych i największych rur; pamiętaj, że około 80 procent przecieków powietrza jest niesłyszalnych, dlatego do ich wykrycia może być potrzebna pomoc zewnętrznego audytora.
  3. Zapobieganie nowym przeciekom. To proste: suche i przefiltrowane sprężone powietrze utrzymuje rury w stanie wolnym od kurzu i osadów, co pomaga zapobiegać powstawaniu nowych przecieków.
  4. Zmniejsz ciśnienie. Należy pracować przy wymaganym ciśnieniu, a nie wyższym. Należy pamiętać, że każde obniżenie ciśnienia o 2 psig zmniejsza zużycie energii o jeden procent.
  5. Sprawdź spusty. Czy spusty kondensatu z wyłącznika czasowego są otwarte? Jeśli tak, może to oznaczać marnowanie sprężonego powietrza. Pójdź o krok dalej i wymień spusty z wyłącznikiem czasowym na spusty o zerowej stratności, aby zaoszczędzić.
  6. Przegląd infrastruktury rurociągów. Zwiększenie rozmiaru rur z dwóch do trzech cali może zmniejszyć spadki ciśnienia nawet o 50 procent. Skrócenie dystansu, jaki musi pokonać powietrze, może dodatkowo zmniejszyć spadki ciśnienia o około 20 do 40 procent.
  7. Systematycznie wymieniaj filtry. Podobnie jak w przypadku wymiany oleju w samochodzie w określonych odstępach czasu w celu zapewnienia optymalnej wydajności, należy regularnie wymieniać filtry w sprężarce i układzie pneumatycznym, aby zapewnić jakość powietrza i zapobiec spadkom ciśnienia.
  8. Odzyskiwanie ciepła. Sprężanie powietrza generuje ciepło; można odzyskać do 90 procent ciepła ze sprężonego powietrza i wykorzystać je w swojej pracy.
  9. Kładzenie nacisku na właściwą konserwację. Właściwa konserwacja sprężarki pozwala obniżyć koszty energii o około jeden procent i zapobiega awariom, które powodują przestoje i straty w produkcji.
  10. Zaprzestanie niewłaściwego stosowania sprężonego powietrza. Niewłaściwe wykorzystanie sprężonego powietrza to każde zastosowanie, które można wykonać w sposób bardziej efektywny lub wydajny przy użyciu innej metody niż sprężone powietrze.

Powyższa lista jest tylko podsumowaniem punktów, które należy wziąć pod uwagę szukając sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej. W wielu instalacjach sprężonego powietrza znaczące oszczędności energii można uzyskać, zatrudniając konsultantów ds. energii i sprężonego powietrza z firmy Atlas Copco, którzy określą akceptowalną równowagę operacyjną, pozwalającą zaspokoić potrzeby produkcyjne i zminimalizować bieżące koszty operacyjne.

Aby rozpocząć, skontaktuj się z nami poprzez formularz zapytania o ofertę.