Która wiertarka jest dla Ciebie odpowiednia?

Jak wybrać właściwą wiertarkę elektryczną


Wybór najlepszej wiertarki zależy tylko od Twoich preferencji! Posiadanie kilku elementów wyposażenia i niezbędnych narzędzi dla kogoś, kto właśnie wyprowadził się z domu rodziców i zaczął żyć niezależnie i na własną rękę nigdy nie boli. Jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi, które każdy musi mieć w swoim domu, jest wiertarka elektryczna. Wiertarki elektryczne są głównie używane do wykonywania okrągłych otworów w różnych przedmiotach obrabianych w różnych materiałach, takich jak drewno, metal, a nawet beton. Ale to nie wszystko, co potrafią! Z pomocą odpowiednich końcówek mocy, mogą one również pomóc w wkręcaniu i wykręcaniu szerokiej gamy śrub, które są różne w kształtach i rozmiarach!

Ponieważ mogą one obsługiwać szeroki zakres zastosowań, te elektronarzędzia są produkowane w różnych typach; niektóre mogą wiercić otwory w betonie, niektóre mogą mieć zmienną regulację prędkości, a niektóre są zasilane z akumulatora, aby zapewnić więcej swobody na budowie lub w domu.

Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, która wiertarka jest najlepsza! Wybór najlepszej zależy od rodzaju pracy, jaką zamierzasz wykonywać za pomocą swojej wiertarki. Najpierw musisz określić, jaki rodzaj pracy chcesz wykonać za pomocą wiertarki, a następnie rozpocząć przeglądanie. Istnieje szeroka gama wiertarek do wyboru. I to jest to, co sprawia, że proces wyboru naprawdę mylące, czasochłonne i męczące! Tutaj zebraliśmy szybki i kompaktowy przewodnik, aby zmniejszyć poziom zamieszania i pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, który odpowiada Twoim potrzebom!
Odwiedź tę stronę: firma produkująca elektronarzędzia

Jak działają wiertarki elektryczne?

Wiertarki elektryczne zasadniczo przekształcają energię elektryczną w energię mechaniczną. Silniki tych elektronarzędzi wykorzystują energię elektryczną 220V lub 110V do generowania siły obrotowej. Za pomocą zestawu kół zębatych moc ta jest przenoszona do uchwytu. Uchwyt mocuje, a następnie obraca wiertło. Wreszcie, wiercenie odbywa się poprzez obrót wiertła.

Co jest dla Ciebie ważniejsze, moc wiertarek przewodowych czy swoboda wiertarek akumulatorowych?

Baterie w narzędziach akumulatorowych są stale ulepszane od lat 60-tych (kiedy to po raz pierwszy je wynaleziono), a obecnie stały się niezwykle zaawansowane. Dlatego właśnie wiertarki zasilane bateriami to gorący temat w świecie narzędzi! Aby zapewnić użytkownikom różnorodność, Ronix produkuje zarówno wiertarki akumulatorowe, jak i przewodowe, dzięki czemu użytkownik może swobodnie wybrać odpowiednią dla siebie. Zanurzmy się głębiej i omówmy zalety i wady każdej z nich!

Wiertarki akumulatorowe

Wraz z udoskonaleniem baterii, wszędzie słyszy się, jak wspaniałe są narzędzia bezprzewodowe. Ale czy są one tak niesamowite, jak niektórzy mówią?

Najbardziej godną uwagi zaletą narzędzi akumulatorowych jest swoboda, jaką zapewniają. Pracując z tymi wiertarkami, nie musisz zabierać ze sobą na plac budowy żadnych przedłużaczy. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować na środku drogi, gdzie nie możesz znaleźć gniazdka elektrycznego, czy na drzewie, wiertarki akumulatorowe są dla Ciebie najlepszym wyborem. Uwolniły nas one od ograniczeń związanych z przewodami i pozwoliły nam dotrzeć tam, gdzie tylko chcemy. Ponadto są one również zaprojektowane w sposób kompaktowy i mały. Dzięki temu można z nimi pracować w niedostępnych i ciasnych zakamarkach każdej budowy.

Nie są to jednak same zalety! Moc, jaką mogą wytworzyć akumulatory, jest jeszcze ograniczona (przynajmniej na razie). Dlatego też narzędzia akumulatorowe nie są tak wydajne jak ich przewodowe odpowiedniki. Dlatego do ciężkich zadań, które wymagają większej mocy i siły, narzędzia akumulatorowe nie są najlepszym rozwiązaniem.

Seria 80, 86 i 88 to produkty bezprzewodowe Ronix.

Wiertarki akumulatorowe

Wiertarki przewodowe to pierwsze wynalezione wiertarki elektryczne. Są one zazwyczaj mocniejsze i bardziej wydajne niż modele akumulatorowe. Z tego względu nadają się one przede wszystkim do ciężkich zastosowań. Ponadto, w przypadku tych wiertarek nie trzeba czekać na naładowanie akumulatorów. Wystarczy je podłączyć i voila! Twoje narzędzie jest gotowe do pracy. Dzięki temu możesz wykonywać swoje zadania szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Wreszcie, ważą mniej niż ich podobne modele bezprzewodowe, ponieważ nie mają baterii.

Wadą tych przewodowych wiertarek jest to, że jesteś ograniczony przez długość przewodu narzędzia. Jeśli chcesz pracować z wiertarką w miejscu, gdzie nie ma w pobliżu gniazdka elektrycznego, musisz użyć przedłużaczy. Poza tym, przewód może przeszkadzać i powodować pewne niedogodności, co utrudnia pracę z nimi przez długie godziny.

Tutaj można sprawdzić pełną kolekcję przewodowych wiertarek elektrycznych Ronix i zapoznać się z ich różnymi cechami.

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami każdego z modeli można zdecydować, który z nich jest dla nas odpowiedni.

Jaka jest różnica między wiertarką elektryczną a wiertarką udarową?

Ponieważ różne materiały mają różną odporność i twardość, aby wywiercić w nich otwory, potrzebujesz różnych poziomów mocy. Dlatego też wiertarki są produkowane z różnymi mocami i funkcjami.

Jak już wcześniej wspomniano, wiertła są w stanie wykonać otwory w różnych materiałach dzięki mocy obrotowej (mierzonej w obrotach na minutę). Jednak niektóre materiały są tak gęste i skondensowane, że wiertło, które tylko się obraca, nie może przebić się przez ich powierzchnię. Aby przezwyciężyć ten problem, niektóre wiertła są wyposażone w funkcję młotkowania. Poza obrotem, wiertła te mają możliwość pionowego uderzania w powierzchnię (mierzone w BPM). Z tego powodu nazywane są wiertarkami udarowymi. Wiertarki udarowe są najczęściej używane do wykonywania otworów w murze i betonie.

Na co należy zwrócić uwagę?

Wiertarki elektryczne mają różne specyfikacje. Tutaj omówimy najważniejsze z nich.

Moc

W przypadku wiertarek przewodowych, moc wiertarki można ocenić patrząc na moc jej silnika. Im wyższa liczba, tym mocniejszy jest silnik. Dla lekkich wiercenia i codziennych zadań śrubowych, silnik z 350W do 550W mocy jest wystarczające. Do cięższych zadań wymagających większego nacisku idealnie nadają się wiertarki z silnikiem o mocy 550W do 750W. Do ciężkich zastosowań i wiercenia z udarem, silnik o mocy 800 W lub wyższej zapewnia doskonałą wydajność. Aby pokryć szeroki zakres zastosowań, Ronix produkuje swoje produkty we wszystkich wyżej wymienionych kategoriach.

W przypadku narzędzi akumulatorowych wszystko jest związane z napięciem akumulatora. Im wyższa liczba, tym większa moc. Jednak mocniejszy silnik z reguły waży więcej. To może być duży problem, zwłaszcza dla tych, którzy chcą pracować w sposób ciągły.

Uchwyt wiertarski

W wiertarce elektrycznej uchwyt wiertarski jest częścią, która utrzymuje wiertło. Istnieją dwa rodzaje uchwytów w wiertarkach elektrycznych: z kluczem i bez klucza. Jak sama nazwa wskazuje, w uchwycie z kluczem do odkręcania i dokręcania uchwytu potrzebny jest klucz w kształcie klucza. Z drugiej strony, uchwyt bezkluczykowy jest beznarzędziowy i nie potrzebujesz żadnych dodatkowych narzędzi, aby go poluzować lub dokręcić. Uchwyt bezkluczykowy jest szybszy i wygodniejszy podczas pracy. Jednak uchwyt z kluczem zapewnia większą szczelność i bezpieczeństwo i jest bardziej odpowiedni do ciężkich zastosowań.

Oprócz mechanizmów, uchwyty różnią się także rozmiarami. Najczęściej spotykane rozmiary to 6,5 mm, 10 mm i 13 mm. Liczby te oznaczają, że uchwyty te mogą utrzymywać wiertła o średnicy 6,5, 10 lub 13 mm. Liczby te określają również maksymalną wydajność wiertarki. Na przykład wiertłem o średnicy 13 mm można wykonywać otwory w metalu o średnicy 13 mm.

Ergonomia i komfort

Wygoda, z jaką elektronarzędzie leży w dłoni i łatwość jego obsługi to cechy, na które warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli zamierzasz pracować z nim przez długie godziny. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko uszkodzeń, które mogą się zdarzyć podczas pracy, powinieneś zdecydowanie wziąć pod uwagę ergonomię jako jedną z głównych cech przy wyborze wiertarki elektrycznej. Wszystkie narzędzia Ronix zostały zaprojektowane i wykonane zgodnie z zasadami ergonomii, aby zapewnić użytkownikom wygodną i bezpieczną pracę.

Funkcja wkręcania

Niektóre wiertarki elektryczne umożliwiają wkręcanie i wykręcanie wkrętów. Wiertarki te są wyposażone w funkcję obrotów do przodu i do tyłu, co sprawia, że nadają się do tego typu zastosowań. Wystarczy nacisnąć przełącznik przód/tył na korpusie wiertarki, aby zmienić kierunek obrotów. Tryb wsteczny jest również praktyczną funkcją, gdy chcesz wycofać wiertło po wykonaniu otworów.

Zmienna prędkość obrotowa

Wiertarki, które mają tylko jedną prędkość obrotową nie nadają się do wszystkich zadań związanych z wierceniem. Jeśli chcesz mieć możliwość pracy z wiertłami na różnych materiałach, potrzebujesz różnych poziomów prędkości wiercenia. Z wiertarką, która posiada funkcję zmiennej prędkości, można dopasować prędkość, aby dostosować się do swoich potrzeb. Oprócz wykonywania otworów w różnych materiałach, funkcja zmiennej prędkości może pomóc w zadaniach wymagających precyzji. Możesz rozpocząć pracę powoli, a po uzyskaniu pewności co do pozycji wiertła, stopniowo zwiększać prędkość, aby uzyskać dokładniejsze i bardziej precyzyjne wyniki.

Akcesoria

Istnieje wiele akcesoriów, które pomogą Ci wiercić dokładniej i bezpieczniej. Jednym z nich jest uchwyt pomocniczy. Uchwyty te znajdują się w pudełku wielu wiertarek. Można je przymocować do korpusu wiertarki, aby móc trzymać narzędzie obiema rękami. W ten sposób masz większą kontrolę nad procesem wiercenia.

Innym przydatnym akcesorium, które posiadają niektóre wiertarki elektryczne, jest głębokościomierz. To praktyczne akcesorium pomaga usunąć zgadywanie z procesu wiercenia i zapobiec uszkodzeniom przewodów i rur wewnątrz ściany.

Podsumowując, znalezienie najlepszej wiertarki zależy wyłącznie od rodzaju zadań, które chcesz z nim zrobić. Jeśli chcesz zrobić proste projekty DIY lub dbać o swoje zadania domowe, coraz drogie wiertarka udarowa będzie strata pieniędzy dla Ciebie. Jeśli jednak potrzebujesz wiertarki do swojego warsztatu do zastosowań przemysłowych, powinieneś zainwestować w trwałą i mocną wiertarkę. W każdym przypadku można polegać na wiertarkach Ronix, które zapewniają niezawodne działanie i doskonałą jakość w każdej kategorii!