Kalibracja klucza dynamometrycznego

Jeśli chodzi o kalibrację kluczy dynamometrycznych, często spotykam się z pytaniem: "Kiedy należy ponownie skalibrować klucz dynamometryczny? I czy po użyciu należy go wyzerować?". W rzeczywistości, te dwa pytania mogą być najczęściej zadawane ze wszystkich często zadawanych pytań i słusznie są przedmiotem prawdziwej troski kierowników produkcji i jakości. Używając nieco nadużycia starego wojennego sloganu propagandowego, "Nieostrożny moment obrotowy może kosztować życie".
 

Jeśli chodzi o sprawy związane z rekalibracją, zawsze odsyłam do normy BS EN ISO6789 - Narzędzia montażowe do śrub i nakrętek - Ręczne narzędzia dynamometryczne. Wymagania i metody badań w zakresie badań zgodności projektu, badań zgodności jakości i procedury rekalibracji Nic dziwnego, że większość z nas nazywa ją "normą dotyczącą kluczy dynamometrycznych". W 1992 roku, norma ISO 6789 była dokumentem obejmującym projektowanie i produkcję narzędzi dynamometrycznych i wymagała, aby narzędzie było testowane przy maksymalnej wydajności przez 5000 cykli w każdym kierunku. Nie podano żadnych wytycznych dotyczących częstotliwości ponownej kalibracji.

 
Jednakże, kiedy norma została zmieniona do wydania z 2003 r., jej zakres został poszerzony o badania zgodności jakościowej i ponowną kalibrację, dzięki czemu stała się istotna dla osób używających kluczy dynamometrycznych, a nie tylko projektujących i produkujących je. Po raz pierwszy w normie omówiono odstępy czasowe między ponownymi wzorcowaniami. Dla tych, którzy szukają prostej odpowiedzi na postawione pytanie, domyślny okres użytkowania pomiędzy ponownymi kalibracjami wynosi 5000 cykli lub 12 miesięcy. Jednakże, norma uznaje, że wiele firm będzie miało własne procedury kontroli urządzeń testowych, a ponieważ klucz dynamometryczny może być uznany za urządzenie testowe, własne procedury firmy muszą mieć pierwszeństwo przed domyślnym okresem 5000 cykli/12 miesięcy. Powodem, dla którego nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o częstotliwość ponownej kalibracji jest fakt, że okoliczności użytkowania kluczy dynamometrycznych są bardzo różne i mają bezpośredni wpływ na to, jak długo klucz dynamometryczny może pozostać w kalibracji. Czynniki takie jak częstotliwość użycia, ustawienie klucza jako procent pełnej skali (co prowadzi nas do drugiego pytania) i ogólna dbałość o użytkowanie i przechowywanie będą miały swój wpływ. Na przykład, firma zajmująca się montażem helikopterów, którą odwiedziłem, testuje swoje klucze przed każdym użyciem, ze względu na stopień krytyczności bezpieczeństwa zespołu śrubowego. Typowy warsztat samochodowy może uznać ten stopień kontroli za uciążliwy i niepotrzebny!

Innym ważnym stwierdzeniem zawartym w normie jest to, że jeśli klucz dynamometryczny zostanie poddany przeciążeniu o 25% lub więcej powyżej nominalnego maksimum, powinien zostać ponownie skalibrowany. Dla wielu osób może to być decydujący czynnik, jak często należy kalibrować klucze dynamometryczne. Dla niektórych będzie to prawie każde użycie klucza!
 

Czy powinienem przywrócić klucz dynamometryczny do zera?

Bardzo ważną kwestią przy ponownej kalibracji jest sposób ustawienia klucza dynamometrycznego po użyciu. Każdy, kto pracuje z kluczami dynamometrycznymi został nauczony, aby po każdym użyciu klucza dynamometrycznego nawijać go z powrotem na zero. Jest to jednak błędne. Oczywiście, jeśli klucz jest w ogóle nawijany z powrotem, nie powinien być ustawiany poniżej minimalnego oznaczenia skali (zwykle 20% maksimum), nigdy na zero, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na kalibrację klucza.

Mamy tysiące kluczy dynamometrycznych typu produkcyjnego w użyciu, które są pozostawione na swoich ustawieniach przez wiele miesięcy bez żadnych problemów. Inne czynniki związane z używaniem kluczy dynamometrycznych, a czasami ich nadużywaniem, mają znacznie większy wpływ na kalibrację i końcowy moment obrotowy dostarczany do śruby niż to, czy klucz jest pozostawiony zwinięty.