Jakie narzędzie jest dla Ciebie odpowiednie? Pneumatyczne czy elektryczne?

Często zadaje się nam to odwieczne pytanie: "Czy powinienem wybrać elektronarzędzia pneumatyczne czy elektryczne?". Wielu użytkowników uważa, że jedna technologia narzędziowa jest najlepsza dla każdego i do każdego zastosowania. Ale to po prostu nie jest prawda.

Ostatecznie zależy to od zastosowania (może to być przykręcanie śrub lub usuwanie materiału w standardowych warunkach lub w bardziej wymagającym środowisku, takim jak stocznie lub odlewnie) oraz od tego, co chcesz osiągnąć. Decyzję można podjąć dopiero po pełnym zrozumieniu wymagań stawianych narzędziom w połączeniu z wiedzą na temat różnych technologii zasilających narzędzia - czy to pneumatyczne, czy elektryczne.

Każda technologia ma swoje zalety i wady, ale zanim zdecydujesz, której użyć, najpierw rozważ:

Czego szukasz w narzędziu? Na przykład, czy chodzi o moc, wydajność, ergonomię lub swobodę ruchów?
Jak wygląda Twoje środowisko pracy? Na przykład, czy masz dobrej jakości linię powietrza i możliwość jej konserwacji, czy też masz dostęp tylko do gniazdek elektrycznych? Czy pracujesz w środowisku, w którym należy przeprowadzić oddzielne oceny, np. w wilgotnym środowisku w przemyśle stoczniowym? 
Wybór odpowiedniego elektronarzędzia
Gdy już wiesz, czego szukasz, możesz zacząć analizować zalety każdej technologii, aby sprawdzić, która z nich najlepiej pasuje do Twoich wymagań. Poniżej przedstawiamy główne zalety każdej z technologii:

Narzędzia elektryczne:
- Elektronarzędzia przewodowe

 

  • Wygoda: Energia elektryczna jest łatwo dostępna w większości miejsc pracy, dlatego łatwo jest podłączyć narzędzie i szybko rozpocząć pracę.
  • Zaopatrzenie: Narzędzia te są łatwo dostępne, ponieważ są sprzedawane przez wielu sprzedawców. Nie ma potrzeby udawania się do specjalisty.
  • Koszt: Porównywalnie rzecz biorąc, narzędzia elektryczne są tanie.


- Elektronarzędzia bezprzewodowe (akumulatorowe)


Mobilność: Nie ma ograniczeń co do źródła zasilania (tak długo jak akumulator jest naładowany) - można używać narzędzia gdziekolwiek i kiedykolwiek jest potrzebne. Narzędzia te zapewniają doskonałą mobilność i zwinność, ponieważ nie posiadają przewodu. Można nimi łatwo manewrować w ciasnych i trudno dostępnych miejscach.

Autonomia: Narzędzia akumulatorowe mogą mieć dobrą autonomię w codziennych zastosowaniach i przy umiarkowanym użytkowaniu, ponieważ dzisiejsze akumulatory wytrzymują długi czas między ładowaniami. Użytkownik nie musi przerywać pracy, aby wymienić baterie. Technologia akumulatorów jest stale ulepszana. 


Narzędzia pneumatyczne (zasilane powietrzem)

  • Ergonomia: Narzędzia te są lżejsze, bardziej wydajne i zapewniają lepszą ergonomię niż narzędzia elektryczne.
  • Koszty: Zapewniają niższe koszty utrzymania.
  • Wydajność: Jeśli narzędzia pneumatyczne są dobrze konserwowane i smarowane, mogą być używane nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.


Pneumatyczne vs. elektryczne, co jest lepsze? Przykład z szlifierkami:
Przyjrzyjmy się bliżej, jak można wybrać szlifierkę. Szlifierki są powszechne w wielu branżach, a narzędzia elektryczne (przewodowe) i pneumatyczne są najczęściej używane. Najpierw należy zadać sobie pytanie: "Jakie kluczowe cechy są dla mnie ważne?".

  • Jeśli wydajność jest kluczowa dla danego zastosowania, wówczas szlifierki pneumatyczne zapewniają najlepsze rezultaty. Zapewniają one lepszy stosunek mocy do masy i mają dłuższe okresy międzyobsługowe, co przyczynia się do ogólnej lepszej wydajności narzędzia.
  • Jeśli jednak początkowy koszt zakupu jest głównym priorytetem, wtedy najlepszą opcją jest szlifierka elektryczna, ponieważ są one atrakcyjne cenowo.
  • Szlifierka elektryczna jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli nie ma możliwości podłączenia przewodu pneumatycznego, a sprężone powietrze nie jest łatwo dostępne w miejscu pracy. 
  • Zakup odpowiedniego narzędzia do pracy
  • Wiodący producenci co roku wprowadzają innowacje i udoskonalają swoje narzędzia, dzięki czemu technologie wciąż się rozwijają. Warto zasięgnąć porady zaufanych ekspertów i dystrybutorów, aby upewnić się, że wybrane narzędzie jest najodpowiedniejsze do danego zastosowania i spełni pokładane w nim oczekiwania.