Jak wybrać odpowiednią wiertarkę do danego zastosowania?

Młotowiertarki

Oprócz obracania się, młotowiertarka obrotowa może poruszać się w przód i w tył ruchem przypominającym ruch młota. Dodatkowa siła pozwala na wiercenie otworów w szczególnie wytrzymałych materiałach, takich jak kamień, beton czy mur. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest dobrym pomysłem używanie młotowiertarki udarowej podczas pracy z drewnem, ponieważ może ona uszkodzić drewno. Podczas pracy z młotami udarowymi należy używać zatyczek do uszu, ponieważ są one bardzo głośne. Ciężkie zadania wymagają użycia ciężkich narzędzi, które zostały zaprojektowane specjalnie do tych zastosowań. Dlatego nie można po prostu wziąć zwykłej wiertarki i zacząć robić otwory w betonowej ścianie, lecz potrzebny jest mocny pomocnik. W tym właśnie momencie młotowiertarka obrotowa Ronix 2726 wyróżnia się wysokowydajnym silnikiem z 4 funkcjami: Wiercenie, Wiercenie młotkiem, Dłutowanie i Zwalnianie. Posiada również cylinder o dużej pojemności, który zapewnia większą energię udaru 3,5J i większą wydajność.

Zastanawiasz się nad zakupem wiertarki, ale nie jesteś pewien, którą wybrać? Zdecydowałeś, że nadszedł czas na modernizację swojej wiertarki, ale jaką wybrać? Czy szukasz wiertarki o dużej mocy, która musi być zawsze podłączona do zasilania, czy też wolisz swobodę i sprawność narzędzia akumulatorowego? Czy trzeba przebić się przez beton i kamień, czy też będzie się pracować z drewnem i płytami gipsowo-kartonowymi? Niezależnie od tego, jakie są Twoje potrzeby, ważne jest, abyś zapoznał się z dostępnymi opcjami i zdecydował, jaki rodzaj wiertarki będzie dla Ciebie najlepszy. Wiertła są niezbędne w skrzynce z narzędziami zarówno dla majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Odpowiednia wiertarka może być używana do robienia otworów, odkręcania i dokręcania śrub, a nawet dłutowania materiałów. Jeśli połączymy to z możliwością stosowania na różnych powierzchniach i materiałach, z łatwością będziemy mogli podjąć się różnych zadań i projektów. Ponadto na rynku dostępna jest szeroka gama wierteł, dlatego ważne jest, aby mieć pod ręką przewodnik, który wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o wiertarkach i pomoże Ci wybrać najlepszą opcję dla Ciebie. W tym artykule znajdziesz więcej informacji o różnych rodzajach wierteł i o tym, co należy wziąć pod uwagę przed ich zakupem.

Pytania do przemyślenia przed zakupem wiertarki

Przed wyborem wiertarki należy zastanowić się, do czego będzie ona używana. Jeśli potrafisz odpowiedzieć na poniższe pytania, możesz lepiej określić, czego szukasz w wiertarce. A więc zaczynajmy:

  • Jakie rodzaje powierzchni będą potrzebne do wiercenia?
  • Czy trzeba mieć możliwość ustawienia lub przytrzymania wiertła w określony sposób?
  • Czy trzeba będzie się z nią dużo przemieszczać, tzn. wchodzić na drabiny lub chodzić po ziemi tam i z powrotem?
  • Jak długo trzeba będzie korzystać z wiertarki?

Jeśli odpowiedziałeś już na te pytania, czas zapoznać się z różnymi typami wiertarek.

Jaki typ wiertarki wybrać, aby najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom?

Ogólnie rzecz biorąc, na rynku są trzy najpopularniejsze wiertarki, ale aby wybrać odpowiednią, powinniśmy wiedzieć więcej o różnych ich rodzajach. W następnej części omówimy różne rodzaje wierteł i ich typowe zastosowania.

Wiertarki

Jest to najbardziej powszechny typ wiertarki, używany do wykonywania otworów oraz wbijania, dokręcania i luzowania śrub w metalu, ścianach wewnętrznych lub drewnie. Zazwyczaj nie radzą sobie jednak z kamieniem, murem lub betonem. Jednym z

Najlepszym wyborem w tym przypadku jest wiertarka elektryczna Ronix 2112 z mocnym silnikiem 450 W, ponieważ posiada ona również precyzyjnie wykonaną armaturę i profil, w pełni metalowy i mocny uchwyt na klucz, regulację prędkości, wyłącznik przeciwpyłowy i kompatybilną konstrukcję o niskiej wadze.
Odwiedź tę stronę: https://ronixtools.com/landing/power-tools-company/

Wiertarki udarowe

Zdarzają się sytuacje, w których zwykła wiertarka z półki nie jest wystarczająco mocna, aby wiercić w twardszych materiałach. Im twardszy materiał, tym większe prawdopodobieństwo, że wiertarka może ulec uszkodzeniu lub nawet złamaniu. Właśnie wtedy potrzebna jest wiertarka udarowa, która wierci szybciej, łatwiej i z większą mocą. Wiertarki udarowe, oprócz normalnego ruchu obrotowego uchwytu wiertła, wytwarzają również ruch młotkowy. Siłę tę wytwarzają dwie części charakterystyczne dla wiertarek udarowych: masa udarowa, która jest obracana przez silnik elektryczny, oraz kowadełko, które utrzymuje wiertło. Spośród różnych wiertarek i wkrętarek dobrym wyborem jest wiertarka udarowa Ronix 2250 o mocy 850 W, która dzięki dodatkowej, ergonomicznej, obracającej się o 360 stopni rękojeści bocznej umożliwia wygodne wiercenie w drewnie, stali i betonie. Jeśli więc szukasz świetnej i rozsądnej opcji, wiertarka udarowa Ronix 2250 może być doskonałym urządzeniem.

Młotowiertarki

Oprócz obracania się, młotowiertarka obrotowa może poruszać się w przód i w tył ruchem przypominającym ruch młota. Dodatkowa siła pozwala na wiercenie otworów w szczególnie mocnych materiałach, takich jak kamień, beton czy mur. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest dobrym pomysłem używanie młotowiertarki udarowej podczas pracy z drewnem, ponieważ może ona uszkodzić drewno. Podczas pracy z młotami udarowymi należy używać zatyczek do uszu, ponieważ są one bardzo głośne. Ciężkie zadania wymagają użycia ciężkich narzędzi, które zostały zaprojektowane specjalnie do tych zastosowań. Dlatego też nie można po prostu wziąć zwykłej wiertarki i zacząć robić otwory w betonowej ścianie, lecz potrzebny jest mocny pomocnik. W tym właśnie momencie młotowiertarka obrotowa Ronix 2726 wyróżnia się wysokowydajnym silnikiem z 4 funkcjami: Wiercenie, Wiercenie młotkiem, Dłutowanie i Zwalnianie. Posiada również cylinder o dużej pojemności, który zapewnia większą energię udaru 3,5J i większą wydajność.

Akumulatorowa czy przewodowa?

Wiertarki przewodowe są często lżejsze od swoich bezprzewodowych kuzynów, ponieważ nie mają ciężkiego akumulatora. Jeśli zdecydujesz się na wiertarkę zasilaną prądem, będziesz musiał użyć przedłużacza. Wiertarka akumulator owa zapewnia większą mobilność, ponieważ można ją zabrać w dowolne miejsce bez konieczności ciągnięcia za sobą przedłużacza. Jednak najbardziej wydajne narzędzia bezprzewodowe są zwykle droższe niż ich przewodowe odpowiedniki. W tym kontekście praktyczny członek rodziny wiertarko-wkrętarek Ronix, wiertarka elektryczna Ronix 2110 z uchwytem bezkluczykowym 10 mm, może być odpowiednim wyborem ze względu na mocny silnik 400 W, zapewniający najlepsze osiągi podczas wiercenia i wkręcania.

Ponadto moc wiertarek przewodowych jest podawana w watach, zazwyczaj od 450 W w przypadku modeli podstawowych do około 1500 W w przypadku bardziej wydajnych wiertarek udarowych. Większa moc jest lepsza do wiercenia w murze, natomiast w przypadku wiercenia w płytach gipsowo-kartonowych wystarczy mniejsza moc.

Z drugiej strony, wiertarki akumulatorowe są obecnie zasilane bardziej wydajnymi akumulatorami litowo-jonowymi. Technologia ta umożliwia szybsze ładowanie akumulatora i dłuższe utrzymywanie większej mocy. Jednym z najlepszych przykładów jest akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Ronix 8612 12 V ze względu na mocny silnik zapewniający najlepsze osiągi podczas wiercenia i wkręcania, wodoodporny silnik umożliwiający pracę w mokrych warunkach oraz ergonomiczną, kompaktową i poręczną konstrukcję, która waży zaledwie 1 kg i doskonale nadaje się do pracy w ograniczonych przestrzeniach.


Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej wiertarki

Przy zakupie wiertarki musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które odgrywają bardzo ważną rolę w wyborze najlepszej i najbardziej odpowiedniej wiertarki. Przede wszystkim, w zależności od materiałów, w których trzeba wiercić, średnica i głębokość otworów nie będą takie same. Większość producentów podaje informacje o maksymalnych średnicach i głębokościach wiercenia dla poszczególnych materiałów. Dlatego wybierając wiertarkę, należy zwrócić szczególną uwagę na tę część, aby nie popełnić błędu.

Moc wiertła to kolejna cecha, którą należy wziąć pod uwagę. Im większa moc wiertarki, tym łatwiej będzie można przewiercić się przez bardzo twarde materiały, takie jak beton. Jedną z najmocniejszych wiertarek w tym kontekście jest Ronix 2704 Rotary Hammer Drill o mocy 1600 W, z trybem wiercenia z selektywnym udarem, uchwytem narzędziowym SDS-Plus 36 mm i rękojeścią boczną obracającą się o 360 stopni, która może być doskonałym rozwiązaniem.

Ponadto kolejnym ważnym czynnikiem, który należy bezwzględnie wziąć pod uwagę przy zakupie wiertarki, jest prędkość obrotowa. Prędkość zależy zazwyczaj od mocy wiertarki. W przypadku niektórych materiałów, takich jak metale, zbyt duża prędkość może spowodować uszkodzenie wiertła. Dlatego do tego typu materiałów zalecamy stosowanie wiertarki z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej.

Ponadto w przypadku przenośnej wiertarki akumulatorowej należy zwrócić uwagę na napięcie urządzenia. Im wyższe napięcie akumulatora, tym większa moc urządzenia.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj uchwytu, jeśli chcemy, aby wybrany produkt najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Większość współczesnych wiertarek ma rękojeści w kształcie litery T, które skutecznie rozkładają obciążenie, poprawiają równowagę, zapobiegają ślizganiu się dłoni i zapewniają miejsce na akumulator. Jednak w przypadku konieczności wykonywania cięższych prac i wkręcania większych wkrętów, warto rozważyć zmianę stylu wiercenia. W tym kontekście większość produktów Ronixa posiada organicznie zaprojektowane uchwyty, które pozwalają użytkownikom na bardziej komfortową pracę przy mniejszym zmęczeniu.