Jak wybrać hydrauliczny klucz dynamometryczny?

Hydrauliczny klucz dynamometryczny przeszedł długą drogę od czasu, gdy został po raz pierwszy wprowadzony na rynek na początku lat 60-tych. Postęp w technologii stworzył niezliczoną ilość funkcji i opcji do rozszyfrowania - co znacznie utrudnia zaufanie do ostatecznego wyboru.

Jeśli jesteś doświadczonym specjalistą od połączeń śrubowych, to wiesz, jakie cechy są niezbędne, aby ukończyć poszczególne projekty połączeń śrubowych jak profesjonalista.

Ale jeśli jesteś początkujący w dziedzinie połączeń śrubowych lub kupujesz klucz dynamometryczny w imieniu kolegi, nadszedł czas, aby odrobić pracę domową. Zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami, które wymieniliśmy poniżej.

Napęd kwadratowy czy niski profil

Hydrauliczny klucz dynamometryczny z napędem kwadratowym działa na tej samej zasadzie, co klucz dynamometryczny, który możesz mieć w swoim garażu. Pracuje z nasadkami o różnych rozmiarach, aby dopasować się do nakrętki, która ma być dokręcona lub poluzowana.

Niskoprofilowy klucz dynamometryczny wykorzystuje wymienne kasety (czasami nazywane "ogniwami"). Ten typ narzędzia jest powszechnie stosowany w przemyśle naftowym i gazowym, gdzie przestrzeń wokół nakrętki jest często ograniczona.

Ciężki użytkownik lub użytkownik okazjonalny 

Większość hydraulicznych kluczy dynamometrycznych renomowanych producentów jest solidna, niezawodna i spełnia swoje zadanie. Jednak intensywni użytkownicy często wybierają produkty wyższej klasy, takie jak Enerpac serii S (napęd kwadratowy) i serii W (niski profil). Na tym poziomie użytkownicy oczekują bezproblemowej obsługi, najwyższej jakości i dodatkowych funkcji, takich jak kasety szybkowymienne.

Wszechstronność i wielofunkcyjność
Jeżeli potrzebujesz mniejszej liczby narzędzi, które mają szeroki zakres zastosowań, rozważ narzędzia wielofunkcyjne. Dobrym przykładem jest seria RSL i seria HMT o aluminiowej obudowie firmy Enerpac. Obie zawierają moduły do napędów kwadratowych i zastosowań niskoprofilowych.

Rozmiar i moc momentu obrotowego

Czy będzie on wystarczająco mocny i odpowiedniej wielkości, aby wykonać zadanie? Każdy hydrauliczny klucz dynamometryczny współpracuje z wieloma różnymi kasetami lub nasadkami. Ale do wyboru jest wiele różnych głowic napędowych. Każda z nich ma inny maksymalny moment obrotowy i jest zaprojektowana do pewnego zakresu rozmiarów sześciokątów. Powinieneś zrozumieć minimalne i maksymalne rozmiary, które chcesz objąć. Następnie należy sprawdzić specyfikacje na stronie internetowej producenta.

Ile trzeba zainwestować w hydrauliczny klucz dynamometryczny?
Opinie są różne. To naprawdę zależy od tego, czy myślisz krótko czy długoterminowo.

Jeśli preferujesz długoterminowe podejście do całkowitego kosztu posiadania, uwzględnij w kosztorysie koszty konserwacji. Produkty wyższej jakości wymagają znacznie mniej konserwacji, ale na początku zainwestujesz nieco więcej.

Jeśli nie zamierzasz często używać narzędzi, produkty średniej klasy stanowią wystarczająco dobre rozwiązanie. Kategoria ta obejmuje konstrukcje wymienne i modułowe - umożliwiające wykonywanie szerokiego zakresu zastosowań przy użyciu mniejszej liczby narzędzi.  Przykładem zastosowania tego podejścia jest seria RSL firmy Enerpac. Oferują one opłacalną zmianę z napędu niskoprofilowego na kwadratowy lub odwrotnie, przy użyciu tej samej jednostki napędowej.

Czy chcesz zmodernizować swoje narzędzia dynamometryczne, ale chcesz nadal korzystać z istniejących kaset i jednostek napędowych? Wybierz portfolio kluczy dynamometrycznych, takie jak seria Enerpac HMT. Wykorzystują one głowice napędowe i kasety, które są wymienne z częściami pochodzącymi od innych głównych producentów.

W praktyce oznacza to, że jeśli wybierzesz jednostkę napędową Enerpac serii HMT, możesz jej używać z kasetami innych głównych marek. Wymienność działa również w drugą stronę. Kup kasetę Enerpac HLP, a będzie ona współpracować z jednostkami napędowymi innych głównych marek.

Wygoda, bezpieczeństwo i łatwa obsługa

Jeśli kupujesz dla kogoś innego, upewnij się, że wiesz, jakie są jego oczekiwania co do sposobu działania narzędzi. Dostępnych jest wiele funkcji, które zapewniają lepszą użyteczność i bezpieczeństwo. Są to uchwyty bezpieczeństwa, węże obrotowe, punkty mocujące, funkcje zapobiegające spadaniu i kasety szybkowymienne. Każde z tych rozwiązań może stanowić ogromną różnicę podczas pracy w trudnych warunkach, np. na morzu lub wysoko na wieży turbiny wiatrowej.

Stal czy aluminium?

To rzadko jest głównym czynnikiem przy wyborze hydraulicznego klucza dynamometrycznego. Klucz dynamometryczny z korpusem wykonanym z któregokolwiek z tych materiałów będzie wystarczająco wytrzymały do większości zastosowań. Warto jednak wiedzieć, że stal jest mocniejsza, ale nieznacznie cięższa od aluminium. Stalowe klucze dynamometryczne są również zazwyczaj mniejsze, co pozwala im pasować do większej liczby zastosowań.

Wybór kasety

Jeśli wybierzesz niskoprofilowy typ klucza dynamometrycznego, będziesz musiał wybrać kasety pasujące do różnych rozmiarów sześciokątów A/F (Across/Flats). Dla każdej głowicy napędowej dostępnych jest wiele kaset pasujących zarówno do rozmiarów imperialnych, jak i metrycznych. Należy pamiętać, że różne serie kluczy dynamometrycznych tego samego producenta często mają dedykowane kasety. Nie należy zakładać, że wszystkie są ze sobą kompatybilne. Ale jak wspomniano wcześniej, seria HMT jest wyjątkiem i jest kompatybilna z kasetami głównych producentów. Standardowo, kasety do niskoprofilowych kluczy dynamometrycznych są przeznaczone do ciasnych przestrzeni. Dostępne są jednak inne, bardziej wąskie typy. Są one idealne do zastosowań, w których nakrętki kołnierzowe są umieszczone bardzo blisko siebie.

Akcesoria

Istnieje wiele akcesoriów dostępnych dla hydraulicznych kluczy dynamometrycznych. Dodają one dodatkowe bezpieczeństwo, pewność, wygodę i rozszerzają zakres zastosowań. Przykłady obejmują pompy do kluczy dynamometrycznych, nasadki, klucze zapasowe, ramiona reakcyjne o różnych rozmiarach, uchwyty bezpieczeństwa i reduktory.

Podsumowanie

Jak widać, wybór hydraulicznego klucza dynamometrycznego wymaga dokładnego przemyślenia. Poniżej znajduje się podsumowanie powyższych punktów. Jeśli potrzebujesz wskazówek, skontaktuj się z najbliższym dystrybutorem Enerpac.

Kluczowe rozważania przy wyborze hydraulicznego klucza dynamometrycznego

  • Napęd kwadratowy czy niskoprofilowy?
  • Wszechstronność i wielozadaniowość
  • Rozmiary sześciokątów i wydajność momentu obrotowego?
  • Ciężki użytkownik czy okazjonalny?
  • Koszt początkowy a całkowity koszt posiadania
  • Wygoda, bezpieczeństwo i łatwość obsługi
  • Stal czy aluminium?
  • Wybór kasety
  • Akcesoria