Historia narzędzi ręcznych Spanner

Pierwsze dowody historii narzędzi ręcznych Spanner sięgają XV wieku. Wszyscy widzieliśmy klucze płaskie i płasko-oczkowe. Te narzędzia rę czne są praktycznymi dźwigniami, które dają nam więcej korzyści w obracaniu różnego rodzaju śrub i nakrętek. Spanners są ciekawe i praktyczne narzędzia. Szerokie grono profesjonalistów używa kluczy, od mechaników po stolarzy i metalowców. Poza tym, wielu amatorów i majsterkowiczów może ich używać w swoich różnych projektach.
Ale czy wiesz, jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów?
Czy wiesz skąd się wzięły?
Jeśli chcesz przeczytać wszystko o pochodzeniu tych niesamowitych narzędzi ręcznych, przeczytaj ten artykuł. Zebrałem tutaj zabawne fakty i ciekawe informacje na temat różnych typów kluczy płaskich i płasko-oczkowych.


Historia narzędzi ręcznych Spanner

Z tego co wiemy, pierwsze zastosowania kluczy to zaciskanie rur, łączenie różnych części zbroi i nawijanie cięgien kuszy, ponieważ potrafiły one napiąć cięciwy mocniej niż jakikolwiek człowiek. Warto wiedzieć, że w tamtych czasach nie istniały standardowe rozmiary kluczy i elementów złącznych, a każdy kowal wykonywał elementy złączne i klucze indywidualnie. Ten sposób produkcji kluczy i zapięć pozostał niezmieniony aż do XVIII wieku.

Wiek XVIII był początkiem czegoś wielkiego, co obecnie nazywamy "rewolucją przemysłową". Rewolucja przemysłowa całkowicie zmieniła sposób produkcji kluczy. Zmieniła również ilość produkowanych kluczy. W tym czasie klucze rozwinęły się pod względem typu, rozmiaru i zastosowania. Wiele z nowych typów kluczy ręcznych, których używamy dzisiaj, zostało wynalezionych w XVIII wieku. Wraz z nowoczesną technologią tamtych czasów, kute klucze żelazne produkowane przez kowali zostały zastąpione przez fabryczne, żeliwne modele kluczy. Ponieważ były one wytwarzane przemysłowo, ich ceny były znacznie niższe niż wersje wykonywane ręcznie. Przemysłowa produkcja tych narzędzi miała jeszcze jeden wpływ: standardowe rozmiary śrub, nakrętek i kluczy.

ronix

Rok 1825 był rokiem, w którym opracowano standardowe rozmiary dla elementów złącznych i kluczy

. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ teraz można było używać jednego klucza do różnych śrub i nakrętek. Oznaczało to również, że jeśli zgubisz swój klucz, nie będziesz musiał iść do kowala, aby zrobił ci klucz na zamówienie. Producenci mogli również sprzedawać elementy złączne i klucze oddzielnie, a ludzie nie musieli kupować ich w zestawie. Ten standaryzowany system produkcji kluczy był punktem zwrotnym w przemyśle narzędziowym. W przeszłości każda maszyna miała swój własny zestaw kluczy. Jednak dzięki standaryzowanym kluczom, każdy mechanik mógł pracować na każdej maszynie z własnym zestawem.

Rewolucja przemysłowa miała ogromny wpływ na przemysł narzędziowy i utorowała drogę wielu wspaniałym innowacjom w kluczach. Chociaż znormalizowany klucz był produkowany od 1825 roku, Solymon Merrick opatentował pierwszy klucz w 1835 roku. Jednak klucze wyprodukowane w tym czasie nie były dość dokładne. Dlatego też w 1840 roku inżynier Sir Joseph Whitworth wymyślił sposób na zwiększenie dokładności produkcji i wyniósł ją na wyższy poziom. Na podstawie tej nowej technologii opracowano standard Whitwortha i teraz każda fabryka mogła z łatwością powielać klucze.

Related Article : historia narzędzi ręcznych

W 1870 r. kolejny patent został przyznany Danielowi C. Stillsonowi. Stillson faktycznie wynalazł klucz do rur. W tym czasie pracował on w firmie Walworth zajmującej się ogrzewaniem i instalacjami rurowymi. Zaproponował, aby wyprodukować klucz

do rur, który mógłby je skręcać. Firmie spodobał się ten pomysł, a po wykonaniu kilku prototypów, wymyślił klucz do rur. W tym okresie wielu wynalazców wprowadziło swoje własne klucze. Na przykład, klucz do małp został wynaleziony przez Charlesa Moncky'ego w 1858 roku. A w 1913 roku Robert Owen opatentował klucz zapadkowy.

Obecnie klucze płaskie i płasko-oczkowe występują w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów, a ich jakość nie jest nawet porównywalna z ich starszymi wersjami. Dodatkowo, niektóre z nich są zasilane siłami pneumatycznymi i elektrycznością, aby zapewnić operatorom maksymalny poziom komfortu podczas pracy. Od XV wieku do XXI, przeszły długą i niesamowitą drogę. Ale zawsze jest miejsce na ulepszenia, a z nowoczesną technologią, kto wie, co się stanie za 10 lat?

Ten artykuł był krótką historią narzędzi ręcznych typu Spanner. Mam nadzieję, że podobało Ci się jego lektura i znalazłeś w nim wystarczająco interesujące informacje. Jeśli chcesz coś dodać, nie zapomnij zostawić komentarza!