Filtracja powietrza i oleju w systemach sprężonego powietrza (wideo)

Czyste, wysokiej jakości powietrze jest istotnym elementem wielu procesów produkcyjnych. Nawet jeśli w procesie końcowym nie jest wymagane absolutnie czyste sprężone powietrze, to jednak jego jakość jest niezbędna dla funkcjonowania systemu sprężonego powietrza i prowadzi do wielu korzyści, m.in. do zmniejszenia liczby prac konserwacyjnych, zwiększenia efektywności energetycznej i oszczędności kosztów.

Filtracja powietrza

Cząsteczki kurzu i brudu mogą powodować uszkodzenia elementów sprężarki, obniżając jej wydajność i potencjalnie zwiększając koszty eksploatacji. Filtry sprężonego powietrza składają się z warstw nośnika filtracyjnego z włókna szklanego rozmieszczonych losowo i zorientowanych we wszystkich kierunkach. Specjalne elementy filtrujące zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do sprężarki, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ odpowiedniej ilości powietrza do sprężarki.

Filtracja oleju

Podobnie jak powietrze wlotowe, olej sprężarkowy nie jest odporny na zanieczyszczenia. Ponieważ olej jest wykorzystywany do smarowania łożysk elementów sprężarki, pył i zanieczyszczenia mogą prowadzić do utraty wydajności elementu wirnika i obudowy. Zaawansowane filtry oleju charakteryzują się wysoką skutecznością filtracji, odpornością na temperaturę i zdolnością do wytrzymywania wysokich ciśnień roboczych.

Jak działa filtracja

W systemach sprężonego powietrza filtry są zaprojektowane tak, aby wychwytywać nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Zobacz film animowany, który ilustruje trzy główne rodzaje zasad filtracji, dzięki którym system sprężonego powietrza jest czysty i wolny od zanieczyszczeń:

Dowiedz się więcej o produktach filtrujących Atlas Copco i procesie filtracji. Zamów bezpłatny egzemplarz podręcznika firmy Atlas Copco na temat sprężonego powietrza lub skontaktuj się z nami.