Elektrody spawalnicze ZL 11 - zastosowanie i właściwości

Elektrody spawalnicze ZL 11 służą do ręcznego spawania konstrukcji wykonanych ze stali i odpornych na korozję. Szczególną cechą powstałych w ten sposób połączeń jest dobra odporność na korozję krystaliczną. Ten model elektrody jest produkowany przez wiele fabryk, między innymi: Esab, Zeller, Vistek, LEZ, Rotex, itp.

Treść artykułu:

 • 1 Zakres i właściwości
 • 2 Składowanie
 • 3 Wniosek

Zakres zastosowania i właściwości

ZL-11 wyróżnia się przydatnością do stosowania w branżach, w których montowane są produkty i konstrukcje narażone na działanie wysokich temperatur - do 600 °C. Powstała w ten sposób spoina jest bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych i zawiera około 6% fazy ferrytycznej.

Zaleca się pracę z krótkim łukiem. W ten sposób spoina jest głębsza i dokładniejsza. Dobra penetracja krawędzi zapewnia pewne i jednolite połączenie.

Kolejną cechą spawania łukiem krótkim jest dobra ochrona kąpieli.

Spawanie łukiem krótkim oznacza, że odległość pomiędzy elektrodą a spawaną powierzchnią jest równa połowie średnicy pręta.

Oto charakterystyka techniczna ZL-11

 • powłoka: podstawowa;
 • okładziny: 11 g/Ah;
 • zużycie: 1,7 kg na 1 kg metalu;
 • wydajność: 1,5 kg/h

Spawanie jest dozwolone we wszystkich pozycjach, z wyjątkiem kierunku pionowego "góra-dół". Do spawania wymagane jest źródło napięcia stałego o odwrotnej polaryzacji.

Przed przystąpieniem do właściwej operacji spawania wymagane jest przygotowanie przedmiotu obrabianego. Do tego celu potrzebny będzie specjalny piec elektrodowy. Należy je w nim umieścić na około godzinę. Temperatura pieca powinna wynosić około 190°C.

Elektrody dostępne są w kilku średnicach. Od 2 do 5 mm. Dla każdej wielkości należy wybrać inne natężenie prądu:

 • 2 mm: 30 — 55 А;
 • 2,5 mm: 40 — 65 А;
 • 3 mm: 50 — 90 А;
 • 4 mm: 110 — 150 А;
 • 5 mm: 120 — 180 А.

Wysoką jakość spoiny uzyskuje się dzięki powłoce elektrody i jej składowi chemicznemu. Dzięki zastosowaniu związków fluoru w spoinie nie powstają pęknięcia, a ilość zanieczyszczeń jest minimalna.

Drut rdzeniowy jest SV-07, który jest produkowany zgodnie z GOST 246-70.

Długość elektrod waha się od 200 do 350 mm. Rozmiar zależy od średnicy elektrod.

Przechowywanie

Elektrody dostarczane są w folii termokurczliwej, która zapobiega przenikaniu wilgoci. Może to jednak okazać się niewystarczające, jeśli warunki przechowywania nie są prawidłowe. Aby zapewnić jak najdłuższą trwałość produktów, należy przechowywać je w pomieszczeniu o niskiej wilgotności. Temperatura, w której będą przechowywane, nie powinna spadać poniżej 15°C.

Warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby elektrody nie były narażone na naprężenia mechaniczne. Uszkodzenie powłoki może znacznie obniżyć jakość prętów.

Wniosek

Elektrody "TSL-11" są produkowane zgodnie z wszystkimi certyfikatami i spełniają nie tylko rosyjskie, ale i międzynarodowe standardy urządzeń spawalniczych. Można je kupić w ogromnej ilości sklepów, gdyż są one dystrybuowane przez wielu producentów, także zagranicznych. Ceny i recenzje po prostu nie może odmówić takich produktów. Obecne na rynku od wielu lat CL-11 są wysokiej jakości materiałami eksploatacyjnymi zwiększającymi wydajność.