Dobre trzymanie aluminium

Łatwo jest zapomnieć, że aluminium, jeden z najczęściej używanych metali, nie jest magnetyczny i dlatego stanowi garść wyzwań produkcyjnych.

Aluminium jest stosowane w wielu produktach konsumenckich, zwłaszcza w kategorii żywności i napojów. Kiedy wprowadzono aluminiową puszkę? 1957! Dla wielu osób puszka służyła jako element stały przez całe nasze życie. Jest lekka. Łatwo poddaje się obróbce plastycznej. Jest ekonomiczna. Łatwo się ją otwiera. Nie rdzewieje. I ma czysty, estetyczny wygląd z połyskiem.

Podczas procesu puszkowania, aluminium musi być podnoszone i utrzymywane w miejscu. Jednak ze względu na jego niemagnetyczną naturę, uchwycenie delikatnych i czasem nienapełnionych puszek może być trudne. Dlatego też w wielu fabrykach i zakładach produkcyjnych posiadających linie do produkcji puszek niezbędne jest zastosowanie podciśnienia.

Próżnia pracuje intensywnie w trakcie całego procesu - gdy puszka jest formowana (wytłaczana z jednego kawałka aluminium, a następnie wyposażana w pokrywę), przenoszona, malowana lub drukowana. Oznacza to, że linie do produkcji puszek mają dużą przepustowość, a więc wymagają zastosowania pomp próżniowych o dużej wydajności. Często zapotrzebowanie to przekracza zakres wydajności obrotowych łopatkowych pomp próżniowych, ale pompy śrubowe z uszczelnieniem olejowym są w stanie sprostać temu zadaniu, ponieważ mogą obsługiwać duże zapotrzebowanie i być obsługiwane przez scentralizowany system.

W przypadku metody puszkowania dwuczęściowego, do utrzymania surowca w miejscu (ponownie, nie magnetycznego) podczas procesu etykietowania wykorzystywana jest próżnia. Firma produkująca puszki użyła do tego procesu pompy z pierścieniem wodnym, która wprawdzie zapewnia odpowiedni poziom próżni, ale może również powodować szereg problemów środowiskowych. Podczas procesu drukowania pompa z pierścieniem wodnym może często zasysać resztki farby, zanieczyszczając wodę wewnątrz pompy. Powoduje to spadek wydajności pompy i spowolnienie produkcji. Zanieczyszczonej tuszem wody nie można odprowadzić do kanalizacji, więc firma musi przechowywać ją w dużym basenie do czasu, gdy zewnętrzna firma odbierze ją do oczyszczenia.

W zakładzie produkującym konserwy w Chinach kierownictwo zdecydowało się wymienić zanieczyszczającą wodę pompę pierścieniową na nową, uszczelnioną olejem obrotową pompę próżniową firmy Atlas Copco. Wielu klientów firmy to lokalne chińskie przedsiębiorstwa, ale mieli oni także kilku klientów będących rozpoznawalnymi międzynarodowymi firmami produkującymi napoje bezalkoholowe, które wymagają najwyższej jakości swoich produktów. Potencjalne zanieczyszczenie w procesie nie było jedynym powodem, dla którego firma kupiła nową maszynę. Pompa z pierścieniem wodnym ma niską wydajność i wysokie zapotrzebowanie na energię; ponieważ rząd zachęcał firmę do obniżenia kosztów energii, zdecydowała się ona na najbardziej energooszczędne rozwiązanie, jakie mogła znaleźć - uszczelnioną olejem obrotową pompę śrubową GV firmy Atlas Copco.

Firma Atlas Copco zaoferowała firmie kompletny pakiet z pompą śrubową GV 2500 z uszczelnieniem olejowym i pakietem filtrów, a firma zgodziła się, że to najlepsze rozwiązanie i podpisała umowę na dwa systemy. Pompy pracowały bezawaryjnie i firma rozważa zamówienie kolejnych, aby zastąpić pompy z pierścieniem wodnym na wszystkich liniach produkcyjnych.