Czy rozmiar zbiornika oleju wpływa na częstotliwość jego wymiany?

Zapytaj Atlas Copco to segment, w którym omawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące różnych technologii, procesów i najlepszych praktyk w zakresie sprężarek, próżni i dmuchaw. Dzisiejsza odpowiedź pochodzi od Steve'a Bruno, menedżera ds. marketingu produktów sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju.

W przypadku sprężarek konserwacja ma kluczowe znaczenie. Jest to czynnik, który wiele osób bierze pod uwagę podczas procesu zakupu sprężarki, obliczając nakłady inwestycyjne i bieżące koszty. Jednak rozważając częstotliwość wymiany oleju w sprężarkach z wtryskiem oleju, wiele osób błędnie zakłada, że wielkość zbiornika oleju określa, jak często należy go wymieniać.

Jaka jest rola oleju w sprężarkach śrubowych?

Olej odgrywa kluczową rolę w chłodzonych olejem śrubowych sprężarkach powietrza. Przede wszystkim jako czynnik chłodzący, olej usuwa ciepło wytwarzane podczas procesu sprężania. Smaruje również wirniki i uszczelnia komorę sprężania. Ponieważ olej sprężarkowy jest używany do chłodzenia i uszczelniania, musi to być specjalny olej wysokiej jakości i nie można go zastąpić alternatywami, takimi jak olej silnikowy.

Ta wyższa jakość oleju wiąże się z kosztami. Aby uspokoić klientów co do ceny, niektórzy producenci sprężarek mogą stosować większe zbiorniki oleju, aby reklamować dłuższą żywotność oleju, ale jest to mylące.

Co decyduje o żywotności oleju?

O żywotności oleju decyduje ciepło, a nie wielkość zbiornika oleju. Jeśli sprężarka ma krótszą żywotność oleju lub wymaga większego zbiornika oleju, sprężarka może generować więcej ciepła podczas sprężania. Innym możliwym problemem jest to, że nadmiar oleju przepływa przez wirniki z powodu niezwykle szerokiej szczeliny.

Najlepiej byłoby, gdyby operatorzy wzięli pod uwagę całkowity koszt wymiany oleju na godzinę pracy i zwracali uwagę na sprężarki o żywotności oleju znacznie krótszej niż średnia w branży. Aby dowiedzieć się, jaka jest średnia żywotność oleju i wydajność sprężarki śrubowej z wtryskiem oleju, należy zapoznać się z instrukcją obsługi sprężarki.

Duże zbiorniki oleju nie oznaczają długiej żywotności oleju

Nie daj się zwieść dużym zbiornikom oleju. Chociaż producenci mogą sugerować, że prowadzą one do dłuższej żywotności oleju, nie ma między nimi żadnej korelacji. Zamiast tego, przed zakupem sprężarki należy przeprowadzić rozeznanie i przestrzegać skutecznego harmonogramu konserwacji. W ten sposób można wcześnie wykryć potencjalne problemy i uniknąć marnowania pieniędzy na wymianę oleju sprężarkowego.

Masz pytanie do naszych ekspertów? Zadaj je w komentarzu poniżej. Twoje pytanie może pojawić się w naszym następnym segmencie!