Co w rzeczywistości oznacza wartość momentu obrotowego narzędzia elektrycznego?

Przy zakupie nowego elektronarzędzia należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Czy elektronarzędzie bezprzewodowe dorówna wydajnością elektronarzędziu przewodowemu? Czy potrzebuję jednego czy dwóch biegów? I co dokładnie mają na myśli ludzie, którzy mówią o ustawieniach momentu obrotowego lub jego wysokości? Aby pomóc Ci rozszyfrować słownictwo narzędziowe, przeprowadzimy Cię przez podstawy ustawień momentu obrotowego, dlaczego są one ważne i kiedy trzeba je wykorzystać, abyś mógł podjąć najlepszą możliwą decyzję przy następnym zakupie narzędzia.

Spis treści hide 1 Co to jest moment obrotowy elektronarzędzia i jak wpływa na jego wydajność? 2 Moment obrotowy wiertarki akumulatorowej 3 Czy moment obrotowy jest naprawdę ważny? 4 Czy można mieć zbyt duży moment obrotowy? 5 Nieporozumienia związane z rozróżnieniem pomiędzy twardym i miękkim momentem obrotowym w elektronarzędziach

Co to jest moment obrotowy w elektronarzędziach i jak wpływa na wydajność?

Siła, która powoduje obrót przedmiotu, mierzona w niutonometrach (Nm), jest największym wskaźnikiem tego, jak mocna jest Twoja wiertarka lub wkrętarka udarowa. Im większa liczba niutonometrów, tym większa siła skręcania.

Tradycyjna metoda pomiaru momentu obrotowego:

1. Wiercenie na wiertarce2
. zamocowanie uchwytu wiertarskiego na nieruchomym wrzecionie3
. Wiertarka jest w pełni sprawna.
4. Moment obrotowy wiertarki mierzony jest przy 0 obrotach na minutę (nie mierzy prędkości obrotowej).


Nowa metoda pomiaru momentu obrotowego:

1 Wiercenie na wiertarce2
. Mocowanie uchwytu wiertarskiego na wirującym wrzecionie3
. Wiertarka jest w pełni sprawna.
4. Obciążenia momentem obrotowym stają się coraz bardziej powszechne.
5. Do obliczania prędkości i momentu obrotowego wiertła wykorzystuje się wiele punktów danych.



Sprzęgło do ręcznego ustawiania

momentu obrotowego wiertarkiUstawienia momentu obrotowego elektronarzędzia

Podczas wkręcania wkrętów w twardsze materiały należy pracować wolniej i stosować większy moment obrotowy. Jeśli parametry te zostaną dobrane idealnie, można regulować głębokość wiercenia bez szkody dla zdrowia. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty podczas wiercenia otworów, im twardszy materiał, tym większa prędkość.

Zalecana zawartość:

???? Co to są silniki elektryczne i jak działają?

Moment obrotowy wiertarki akumulatorowej

Wiertarki to najpopularniejsze elektronarzędzia, ale początkujący majsterkowicz może być zdezorientowany licznymi dostępnymi modyfikacjami. Zanim użyjesz swojej wiertarki, dowiedz się, jak ją ustawić.

❗ Na większości współczesnych wiertarek można zauważyć dwie sekcje z numerami. Pierwsza z nich służy do wyboru biegu, druga do regulacji momentu obrotowego.

Ustawienie sprzęgła jest najbardziej krytycznym aspektem do opanowania. Zobaczysz listę liczb od jednego do dziesięciu lub dwudziestu. Są one używane do kalibracji sprzęgła, tak aby mogło ono podawać określony zakres momentu obrotowego. Im większy moment obrotowy elektronarzędzia i im większy łącznik, który może być napędzany, tym wyższa liczba na kołnierzu. Ustaw strzałkę w dolnej pozycji i zacznij wkręcać śrubę, aby zmodyfikować sprzęgło. Sprzęgło wyłączy silnik, jeśli będzie zbyt duży opór. Zwiększ ustawienia sprzęgła, aby znaleźć odpowiedni punkt do wkręcania śruby na odpowiednią głębokość bez wyłączania silnika lub przesterowania śruby.

Co to jest wiertarka High Torque i jak to działa?

Wiertła obrotowe o niskiej przekładni i dużej sile obrotowej są nazywane wiertłami o wysokim momencie obrotowym. Dzięki temu urządzenie może wykonywać wszelkie prace, od mieszania farby i gipsu po wiercenie otworów pilotażowych w twardym drewnie lub grubym metalu.

Czy moment obrotowy jest naprawdę ważny?

Być może zastanawiasz się, jak ważny jest dla Ciebie wysoki poziom momentu obrotowego. Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest rodzaj materiału, w którym będziesz wiercił.

???? Moment obrotowy nie będzie problemem, jeśli będziesz miał do czynienia głównie z drewnem. Nawet wiertła z najniższymi ustawieniami momentu obrotowego nie będą miały zbyt wiele problemów z wierceniem w drewnie.

Moment obrotowy, z drugiej strony, będzie odgrywać większą rolę w procesie podejmowania decyzji, jeśli będziesz pracować z twardszymi materiałami. Nie jest to jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, ale posiadanie mocnej wiertarki akumulatorowej, na której można polegać, sprawi, że poczujesz się pewniej, przystępując do dużego projektu.

Wiertarka pracująca na metalowej powierzchni

Czy można mieć zbyt duży moment obrotowy?

Czy to możliwe, że wiertarka o większym momencie obrotowym niż potrzebujesz może być szkodliwa, jeśli nie potrafisz nad nią zapanować? A może jest to tak jak z samochodem sportowym, który nie może w pełni wykorzystać swoich możliwości na ulicach miast, marnując cały swój potencjał?

Im potężniejsza wiertarka, tym trudniej ją kontrolować. Jeśli chodzi o wiertła o wadze 1000 lub więcej funtów, są one niezwykle silnymi narzędziami, które muszą być używane ostrożnie.

Podczas korzystania z wiertarki o wysokim poziomie momentu obrotowego, rozsądnie jest stwierdzić, że jeśli nie jesteś ostrożny, możesz się uszkodzić. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do pracy z elektronarzędziami, maszyna o mniejszej mocy będzie o wiele łatwiejsza w obsłudze.

Nieporozumienia wokół rozróżnienia pomiędzy twardym i miękkim momentem obrotowym w elektronarzędziach

Przy wyborze pomiędzy twardym i miękkim momentem obrotowym wszystko sprowadza się do rodzaju materiału, z którym pracujemy. Ilość energii dostępnej dla uchwytu pozostaje stała, chociaż niektóre materiały dają, a inne nie. Podczas łączenia metalu z metalem, zwłaszcza stali nierdzewnej, uzyskuje się moment obrotowy najbardziej zbliżony do twardego. Istnieje coś takiego jak miękki metal i nie odczytuje on tak wysokiego momentu obrotowego jak twardszy metal.

???? Ponadto, wciskanie śruby w drewno minimalizuje ilość momentu obrotowego wymaganego przez wiertarkę do kontynuowania jazdy. Tendencja drewna, takiego jak sosna, do uginania się, gdy łeb śruby zbliża się do końca napędu, skutkuje "bardziej płaskim" końcem dla kierowcy.

W skrócie, rozróżnienie pomiędzy twardym i miękkim momentem obrotowym jest następujące:

  • Twardy moment obrotowy: Podczas pracy z utwardzonymi elementami złącznymi i materiałami takimi jak stal nierdzewna, taki moment obrotowy wytwarza wiertarka.
  • Miękki moment obrotowy: Podczas pracy z bardziej miękkimi materiałami, takimi jak drewno, jest to największy moment obrotowy elektronarzędzia, jaki można uzyskać.

FAQ

Co to jest wskaźnik momentu obrotowego elektronarzędzia i co on oznacza?
Moment obrotowy elektronarzędzia to wielkość siły wytwarzanej przez wiertarkę podczas obracania przedmiotu, a nie prędkość, z jaką się obraca. W ostatnich latach wartości znamionowe momentu obrotowego stale rosły, znacznie przekraczając rzeczywiste wymagania. Połączenie prędkości i momentu obrotowego, znane jako moc, jest nowym podejściem do ilościowego określenia wydajności wiertarki.

Jaka jest różnica w momencie obrotowym między wiertarkami przewodowymi a akumulatorowymi?
Wiertarki akumulatorowe mają przeciętnie wyższy maksymalny moment obrotowy niż wiertarki przewodowe. W rzeczywistości większość wiertarek przewodowych ma niski maksymalny moment obrotowy (około 40 nm) i nie sądzę, abym kiedykolwiek widział wiertarkę z momentem obrotowym 135 nm (Milwaukee cordless 18v) lub 136 nm (Hitachi cordless 18v).

Wnioski????

Podsumowując, moment obrotowy lub siła obrotowa elektronarzędzia jest reprezentowana przez liczby na narzędziu. Siła dokręcania zwiększa się wraz ze wzrostem liczby. W przypadku wiertarki jest to bardzo przydatna funkcja. Pozwala ona nie tylko kontrolować siłę skręcającą śruby, ale również umożliwia wiercenie otworów w bardzo twardych materiałach, takich jak drewno, beton, cegła i metal.

Dlatego wybierając nową wiertarkę, rozważ dokładnie ilość momentu obrotowego i pamiętaj, że nie będziesz potrzebował dużej mocy lub momentu obrotowego do wykonania większości prac związanych z majsterkowaniem wokół domu. Jeśli chodzi o wybór najlepszej wiertarki akumulatorowej, moc, prędkość i moment obrotowy to cechy, których każdy powinien szukać.