Spójrzmy prawdzie w oczy - wszystkie maszyny generują dźwięk i drgania. Na poziom hałasu mają wpływ różne właściwości pomieszczenia sprężarkowni, od jego wielkości, przez materiały użyte do budowy ścian i sufitów, po obecność innych urządzeń. Chociaż technika i jakość materiałów mogą tłumić dźwięk i drgania poszczególnych urządzeń, w tym artykule skupimy się na tym, jak projekt sprężarkowni może tłumić dźwięk promieniowany do innych części zakładu.
Większość materiałów dźwiękoszczelnych posiada klasę przenoszenia dźwięku (STC), która określa, jak dobrze dany materiał tłumi dźwięki przenoszone przez powietrze. STC jest powszechnie stosowaną miarą, która pozwala projektantom oszacować tłumienie, jednak rzeczywista wielkość tłumienia może się różnić w zależności od częstotliwości dźwięku. Na przykład metody skuteczne w zakresie tłumienia dźwięków o wyższych częstotliwościach, takich jak wiertarki pracujące z dużą prędkością, mogą nie być tak skuteczne w przypadku dźwięków o niższych częstotliwościach, takich jak kino domowe lub ciężarówki pracujące na biegu jałowym. Tę samą zasadę można zastosować do tłumienia drgań sprzętu, ponieważ dźwięk jest z natury powodowany przez drgania.
Cztery ważne elementy łagodzące przenoszenie dźwięku to odsprzęganie, tłumienie, pochłanianie i dodawanie masy.
Odsprzęganie polega na wyeliminowaniu bezpośredniej fizycznej drogi z jednego pomieszczenia do drugiego. W standardowym pomieszczeniu zbudowanym z płyt 2 x 4 i suchej zabudowy dźwięk ze sprężarek będzie uderzał w płytę gipsowo-kartonową od strony sprężarkowni, co spowoduje jej wibracje, a następnie w kołki rozporowe i płytę gipsowo-kartonową po zewnętrznej stronie ściany. Ściana zewnętrzna będzie działać jak głośnik i przekazywać dźwięk do pozostałej części zakładu. Gdyby zbudować dwie całkowicie oddzielne ściany, niepołączone fizycznie i z przestrzenią między nimi, ściana wewnętrzna i zewnętrzna byłyby od siebie odizolowane, ponieważ drgania ściany wewnętrznej nie powodowałyby drgań ściany zewnętrznej poprzez kontakt fizyczny. Jako mniej efektywne rozwiązanie dostępne są również kanały i klamry wygłuszające.
Tłumienie polega na zastosowaniu materiału takiego jak klej elastomerowy lub arkusze gumy w celu zmniejszenia ilości drgań przenoszonych na ścianę akustyczną. Opierając się na naszym poprzednim przykładzie, należy wytłumić połączenie z drewnianymi słupkami, aby mniej drgań dźwiękowych uderzało w płytę gipsowo-kartonową i przenosiło się na ścianę. Z kolei mniej drgań z drewnianych słupków będzie się przedostawać do pomieszczenia z drugiej strony ściany. Tłumienie różni się od odsprzęgania tym, że nadal istnieje fizyczne połączenie między dwoma materiałami (w tym przypadku między płytą gipsowo-kartonową a drewnianymi elementami rusztu), ale zmniejszamy wibracje przenoszone z jednego materiału na drugi.
Pochłanianie polega na dodaniu materiałów wewnątrz ściany w celu spowolnienia fal dźwiękowych w samej ścianie, co jest powszechną praktyką w przypadku dodawania izolacji do pustych przestrzeni ściennych. Gdy dźwięk uderza w jedną stronę ściany, wpada w drgania, a przestrzeń między dwoma ścianami działa jak bęben. Dodanie izolacji zmniejsza prędkość i amplitudę tych fal dźwiękowych.
Niektóre rodzaje izolacji mają lepsze właściwości absorpcyjne. Na przykład mineralna izolacja drewniana (Roxul) działa lepiej niż izolacja z włókna szklanego i pianki natryskowej. Pianka natryskowa jest jednak bardzo skuteczna w uszczelnianiu otwartych szczelin, które w przeciwnym razie umożliwiałyby dźwiękom bezpośrednią drogę przez ścianę. Szczeliny te są często spotykane w miejscach, gdzie instalacja wodno-kanalizacyjna lub elektryczna jest prowadzona z jednego pomieszczenia do drugiego. Zaleca się, aby nie ściskać izolacji, ponieważ zmniejszy to jej skuteczność zarówno pod względem izolacji termicznej, jak i akustycznej.
Dodanie masy jest krytycznym elementem w izolacji akustycznej. Im coś jest cięższe, tym mniej będzie się poruszać, jeśli przyłożona zostanie taka sama mniej więcej siła. Przekłada się to na mniejsze drgania samej ściany. Ściana betonowa wylewana na 4,5 cala będzie miała znacznie większą masę niż ściana z płyt gipsowo-kartonowych lub drewnianych. Możliwe jest dodanie masy do istniejącej ściany bez konieczności wylewania betonu lub stosowania bloczków betonowych. Dodatkowe warstwy płyty gipsowo-kartonowej, sklejki lub nawet płyty cementowej pomogą w złagodzeniu przenoszenia dźwięku.
Chociaż wdrożenie wszystkich tych technik może być kosztowne, a logarytmiczna natura dźwięku może w pewnym momencie osiągnąć malejący zwrot z inwestycji, warto zainwestować w efektywne kosztowo techniki, które odpowiadają twojemu budżetowi i potrzebom w zakresie tłumienia dźwięku.
Czy wypróbowałeś jakieś taktyki tłumienia hałasu w swoim zakładzie? Zostaw nam komentarz poniżej i poinformuj nas o swoich najlepszych praktykach w zakresie łagodzenia hałasu.